MyBB Pro

P30-ART

اعلانات انجمن


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه ام اس تشخیص داده میشود ؟
مهمان گرامی، خوش آمدید!
نام کاربری
گذرواژه‌
[عضویت در انجمن]


جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

جستجو در گوگل

Googleدر اين سايت


درنا بلاگ

سرویس بلاگدهی درنا بلاگ
http://dornablog.com

مرکز تحقیقات و پژوهش های آماری

ویکی MSW
دانشنامه تخصصی ویکی MSW


آمار انجمن
» اعضا: 7290
» آخرین عضو: mona_y
» موضوع‌های انجمن: 4182
» ارسال‌های انجمن: 256583

آمار کامل

ارسال: #1
۱۳۸۹/۱۱/۲, ۱۰:۰۲ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۱/۲ ۱۰:۳۷ عصر، توسط mehdi.)
آفلاین
چگونه ام اس تشخیص داده میشود ؟
0
0

تشخیص بیماری ام اس اساسا بر پایه بروز علائم دال بر بیماری و اطلاعات بدست آمده از تصویر برداری مغز می باشد.
در ال حاضر هیچ روش قطعی برای تشخیص و یا رد قطعی بیماری ام اس وجود ندارد و هیچ یک از تست های موجود به پزشکان ( معمولا متخصصین مغز و اعصاب) در تشخیص قطعی کمک نمی کند.
پزشک متخصص مغز و اعصاب با رد سایر علل احتمالی، این بیماری را تشخیص می دهد :
- پزشک شما با پرسیدن سوالاتی درباره سوابق پزشکیتان، مشخص خواهد کرد که آیا در گذشته مشکلات نورولوژیک داشته ای که به علت خفیف بودن، آن را جدی نگرفته اید ؟
- پزشک شما با انجام معاینه نورولوژیک ، علائم و نشانه های غیر طبیعی عصبی شما را مشخص خواهد کرد.
- پزشک شما با جمع آوری اطلاعات تکمیلی از طریق تصویر برداری ام آر آی، آزمایش های مشخص کننده فعالیت الکتریکی مغز مانند پتانسیل های بر انگیخته (evoked potentials) ، بررسی مایع مغزی – نخاعی (linmbar puncture) ، و تست های آزمایشگاهی مانند آزمایش نوارهای اولیگوکلونال (oligoclonal) به دنبال شواهدی در جهت تایید تشخیص ام اس خواهد بود.
معاینه نورولوژیک
معاینه نورولوژیک ، عملکرد سیستم عصبی شما را بررسی می کند و باید ه طور منظم توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب انجام شود. متخصص مغز و اعصاب هر گونه تغییری در سیستم بینایی ، شنوایی ، حسی و گفتاری شما را بررسی می کند. علاوه بر این ، رفلکس های آرنج ، مچ دست ، زانو ، مچ پا و کف پای شما برای یافتن هر گونه اختلال غیر طبیعی که احتمال وجود بیماری دیگری را مطرح سازند، بررسی می شود.

[تصویر:  ghgjcfnq4dnpa8u2w59.jpg]

با مشاهده نحوه ایستادن و یا راه رفتن (حرکات پاها ، طرز ایستادن ، نوسان دست ها هنگام ایستادن یا راه رفتن، ضعف و یا سفتی عضلات)، آتاکسی و یا اختلال حسی ای ممکن است شناسایی شوند که ناشی از ضایعات مغز یا نخاع می باشند.
علاوه بر این، پزشک شما اختلالات احتمالی در گوش ( شنوایی )، شکل ظاهری صورت (اختلال حس)، گلو (بی حسی) و اختلال تکلم را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.
عصب بینایی که از مغز تا چشم امتداد می یابد، به طور شایع در بیماری ام اس گرفتار می شود. معاینات عصب بینایی شامل معاینه حدت بینایی، پتانسیل های بر انگیخته بینایی و معاینه دقیق خود چشم می باشد. بررسی حدت بینایی به کمک تابلو های چشمی مخصوص و ارزیابی عصب بینایی به وسیله افتالموسکوپ لنجام میگیرد. تمام این معاینات به راحتی و بدون درد قابل انجام می باشند . یافته های غیر طبیعی دیگری از قبیل لرزش کره چشم (نیستاگموس) نیز می تواند وجود داشته باشد که ناشی از بیماری ام اس و یا اختلال دیگر با منشاء گوش داخلی می باشد.

[تصویر:  xiebojltp7gkufm04lfq.jpg]

علاوه بر معاینات نورولوژیک، تست های دیگری از قبیل ام آر آی نیز به طور متداول انجام می شود. اگرچه فقط به کمک ام آر آی می توان ضایعات ام اس را مشاهده کرد، اما یا این وجود، تشخیص قطعی تنها به استناد ضایعات موجود در ام آر آی ممکن نمی باشد. ام آر آی ممکن است تمام ضایعات را خصوصا در مراحل اولیه بیماری نشان ندهد و نیز ضایعاتی مشابه با ضایعات ام اس ممکن است در ام آر آی دیده شوند که ناشی از سایر بیماری های دستگاه عصبی باشند.
تصویر برداری ام آر آی
ام آی آی اندازه، پراکندگی و تعداد ضایعات یا پلاک های مغز و گاهی نخاع را به وضوح نشان می دهد.
این روش، ابزاری بسیار مفید می باشد زیرا می تواند تغییرات فعالیت بیماری را طی زمان نشان دهد.
با تزریق ماده حاجب مثلا به داخل ورید های بازو ممکن است بتوان ضایعات جدید، حتی در مراحل اولیه التهابی را تشخیص داد.
ضایعات تشخیص داده شده در ام آر آی در کنار سابقه بالینی بیمار و معاینات نورولوژیک می توانند شاخص تقریبا مطمئنی برای تشخیص بیماری ام اس باشند.
انجام ام آر آی
آم آر آی روشی بسیار حساس و دقیق جهت تصویر برداری از ضایعات مغزی می باشد (شکل زیر آ و ب). انجام این روش می تواند برای بیمار خسته کننده باشد زیرا از نظر زمانی کمی طولانی است. یا تصویربرداری معمولی با این روش معمولا بین 10 تا 20 دقیقه طول می کشد و در هنگام انجام آن بینار باید روی یک میز مخصوص که در داخل یک لوله بزرگ حرکت می کند دراز بکشد و کوچکترین حرکتی انجام ندهد. سروصدای دستگاه ممکن است تا حدی بیمار را آزار دهد، لذا در بعضی مراکز به بیمار وسیله ای جهت گذاشتن در گوش به منظور کاهش صدا داده میشود و یا برای او موسقی پخش میشود.

[تصویر:  0ilm866o1sv89xtmd7mq.jpg]

علاوه بر این، وسیله ای در اختیار بیمار قرار داده می شود تا در صورت بروز مشکل در زمانی که در داخل دستگاه قرار دارد، با فشار یک دکمه با رادیولوژیست ارتباط برقرار کند.
در ام آر آی از اشعه ایکس استفاده نمی شود، لذا می توان هر چند بار که لازم باشد ان لا انجام داد.
پتانسیل های بر انگیخته
در جریان بیماری ام اس به علت تخریب غلاف های میلین که پوشاننده رشته های عصبی و عایق و محافظ آنها می باشند، هدایت عصبی در مناطقی که اعصاب بدون میلین هستند به شدت کند می شود.
در جریان بررسی پتانسیل های برانگیخته (EPs) ، زمان مورد نیاز برای رسیدن یک تحریک عصبی مغز به دقت ثبت شده و با مقایسه این زمان در بیمار و فرد سالم، میزان تاخیر هداین پیام عصبی مشخص می شود.
با اندازه گیری فعالیت الکتریکی مغز، متخصص مغز و اعصاب می تواند ضایعای را شناسایی کندکه علائم بالینی را ایجاد نکرده است. روش های غیر تهاجمی مانند پتانسیل های برانگیخته که میزان پاسخ الکتریکی مغز به تحریکات خاص را مشخص می کنند، هنوز دارای ارزش فراوانی هستند، به ویژه در مواردی که تشخیص هنوز قطعی نشده است.
بررسی پتانسیل برانگیخته به پزشک متخصص مغز و اعصاب کمک می کند تا موارد غیر طبیعی در هدایت عصبی را در ضایعاتی که به اصطلاح خاموش نامیده می شوند و هنوز حتی هیچ اختلال نورولوژیک بالینی ایجاد نکرده اند، مشخص کند.
پتانسیل های برانگیخته نه تنها در تشخیص بیماری ام اس بلکه جهت بررسی سیر بیماری نیز مفید هستند.
پتانسیل های بر انگیخته بینایی
پتانسیل های بر انگیخته بینایی عموما به عنوان بخشی از روند تشخیص بیماری ام اس انجام می شوند. در این روش مدت زمان لازم برای هدایت اطلاعات بینایی از طریق عصب بینایی به منطقه ای از مغز که مسئول پردازش ابتدایی اطلاعات بینایی است، اندازه گیری می شود.
در این روش غیر تهاجمی ، الکترودهایی رو سر بیمار قرار داده می شوند و فعالیت الکتریکی داخل مغز (امواج مغزی) بیمار را شناسایی می کنند. برای سنجش پیام های عصبی که در طول عصب بینایی (بین چشم ها و مغز) انتقال می یابند، از بیمار درخواست می شود که به یک صفحه شطرنجی که مربع کوچکی در وسط دارد خیره شود. (شکل زیر)
[تصویر:  jfp951ubqm3jq5ie5t5g.jpg]

آسیب عصب بینایی موجب بروز اختلالاتی در پتانسیل برانگیخته بینایی (VEP) می شود. از آنجایی که این اختلالات در 75 تا 97 درصد بیماران ام اس دیده می شود شناسایی آنها در فردی که از نظر بالینیف بینایی طبیعی دارد، ممکن است به تشخیص بیماری ام اس کمک کند.
تست های آزمایشگاهی
کشیدن مایع نخاعی
تشخیص بیماری ام اس کار آسانی نیست، و از تست های آزمایشگاهی می توان برای فراهم کردن شواهد بیشتر استفاده نمود. یکی از این تست ها ، نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی (CSF) از منطقه حاوی مایع در نخاع است. در حین نمونه برداری مایع مغزی نخاعی، شما باید دراز بکشید و یک سوزن مخصوص، مایع را از نخاع شما خارج می کند. ممکن است لازم باید برای انجام این تست، چند ساعتی را در بیمارستان بگذرانید.
کشیدن مایع نخاعی در جهت تایید یا رد تشخیص بیماری ام اس مورد استفاده قرار می گیرد. تست های مختلفی را می توان بر روی مایع مغزی نخاعی انجام داد مثل بررسی وجود نوارهای اولیگوکلونال که می توانند نشانگر وجود بیماری ام اس باشند.
اکثر مبتلایات به بیماری ام اس ثابت شده (90 درصد آنها) در بررسی مایع نخاعی شواهدی دال بر وجود بیماری ام اس را نشان می دهند.
به طور خلاصه، تصویر برداری ام آر آی، پتانسیل های برانگیخته و کشیدن مایع نخاعی هیچ کدام روش قطعی تشخیص بیماری ام اس نمی باشند، به این معنا که ام اس نمی تواند بر اساس این تست ها به تنهایی و به طور قطعی تشخیص داده شود.
در واقع از این آزمون ها بیشتر در جهت کمک به تشخیص نهایی و تایید یا رد آن استفاده می شود، لذا هر کدام از این تست ها باید به دقت توسط یک فرد متخصص تفسیر شوند.
تشخیص زودرس
روش های گوناگونی برای راهنمایی پزشک در جهت تشخیص بیماری ابداع شده اند. برای تشخیص قطعی بیماری ام اس، معیارهای تشخیصی خاصی باید وجود داشته باشد.
در سال 2001 یک معیار تشخیصی جدید به منظور تشخیص زودرس بیماری ام اس عرضه شد که بعدا تکمیل تر شد. این معیار که اصطلاحا معیار مک دونالد نام دارد، بر اساس یافته های بالینی بیمار و نتایج تصویر برداری ام آر آی می باشد.
در حال حاضر، تکنیک های جدید ام آر آی و این معیارهای تشخیصی جدید افتراق بهتر ام اس را از سایر بیماری هایی که علائم مشابه دارند، ممکن می سازد.
به لطف این تکنیک های تشخیصی پیشرفته، امروزه پزشکان شانس بیشتری را برای شروع درمان ام اس در مراحل اولیه بیماری دارند.
تحقیقات نشان داده است که درمان فوری می تواند تاثیر مثبتی بر جلوگیری از آسیب داشته باشد. علاوه بر این باعث کاهش یا تاخیر در بروز آسیب عصبی غیر قابل برگشت می شود.

عکس ها ضمیمه هم شدن


فایل‌(های) پیوست شده
.jpg  1.JPG (اندازه: 8.46 KB / تعداد دفعات دریافت: 127)
.jpg  2.JPG (اندازه: 11.68 KB / تعداد دفعات دریافت: 122)
.jpg  3.JPG (اندازه: 19.81 KB / تعداد دفعات دریافت: 157)
.jpg  4.JPG (اندازه: 8.91 KB / تعداد دفعات دریافت: 127)
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط behnam ، مهسا ، ahmad ، Zeinab.B ، Tuba ، donya ، غزل ، میترا رجایی ، sargol ، maili ، فرح ، maryamnaji11 ، بابک آرمانی ، اولدوز
ارسال: #2
۱۳۹۱/۲/۷, ۱۱:۴۲ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۲/۷ ۱۱:۴۲ صبح، توسط nice.)
آفلاین
RE: چگونه ام اس تشخیص داده میشود ؟
0
0

تشخیص زودهنگام بیماری ام‌ اس

مهندسان شیمی دانشگاه سانتا باربارا در تحقیقات آزمایشگاهی خود به یک شیوه جدید تصویربرداری نانوسکوپی دست‌یافته‌اند که می‌تواند به شناسایی و تشخیص زودهنگام بافت‌های آسیب‌شناختی که از پیش‌سازهای اسکلروز متعدد (ام‌اس) و بیماری‌های مشابه به شمار می‌روند، کمک کند.


.jpg  100844891737.jpg (اندازه: 10.25 KB / تعداد دفعات دریافت: 267)

به گزارش ایسنا، دانشمندان با دستیابی به این شیوه نوین به بررسی غلاف میلین پرداختند. این ماده سفید چربی اطراف برخی عصب‌ها را پوشانده و در بیماران ام‌اس در معرض خطر قرار می‌گیرد.

غلاف میلین گروهی از غشاهای بیولوژیکی هستند که تنها به اندازه دو مولکول ضخامت دارند. قسمت های مختلف سیستم عصبی مرکزی بدن از جمله مغز با یکدیگر از طریق انتقال تکانه‌های الکتریکی یا سیگنال در غلاف میلین فیبری ارتباط برقرار می‌کنند. این غلاف در اینجا مانند کابل های الکتریکی یا خطوط انتقال عمل می‌کند. بروز هرگونه نقصی در سازمان مولکولی یا ساختاری غشاهای میلین به کاهش راندمان انتقال منجر شده که نتیجه آن اختلالات یا معلولیت‌های حسی یا حرکتی و بیماریهای عصبی مانند ام‌اس خواهد بود.

بیماری ام‌اس در سطوح میکروسکوپی و ماکروسکوپی، بیماری ام‌اس مانند ضایعات یا واکوئول ها در میلین دیده شده که به تجزیه کامل غلاف میلین منجر می‌شود. محققان در این پژوهش به تمرکز بر تاثیر این بیماری در سطح مولکولی پرداختند که به آن سطح نانویکوپی نیز می‌گویند. این امر مستلزم روشهای تصویر سازی و بررسی خصوصیات بسیار حساس است.

دانشمندان در پژوهش خود به تصویربرداری فلورسانس و دیگر اندازه گیری‌ها از خوشه‌های ناهمگن مولکول های چربی که احتمالا مسؤول شکل‌گیری ضایعات در میلین هستند، پرداختند. آنها این کار را با استفاده از الگوی لایه ‌های مولکولی در ترکیباتی که به تقلید هر دو نوع غلاف میلین سالم و آسیب‌دیده پرداخته بود، استفاده کردند.

آنها در تحقیقات خود متوجه تفاوت هایی در ظاهر، اندازه و حساسیت به فشار در میان حوزه‌های تک‌لایه‌های سالم و آسیب ‌دیده شدند. این محققان در گام بعدی یک الگوی نظری در شرایط خاص خواص مولکولی ساختند که به نظر در مشاهدات آنها از لحاظ کمی مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

این یافته‌ها راه را برای شیوه‌های جدید تجربی برای شناسایی، تشخیص و درمان احتمالی بافت های آسیب شناختی هموار خواهند کرد.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط behnam ، Tuba ، donya ، غزل ، maili ، mehdi ، میترا رجایی ، باران ، sargol ، اولدوز
ارسال: #3
۱۳۹۱/۶/۲۰, ۰۹:۳۴ عصر
آفلاین
یک روش تشخیصی جدید
0
0

یک روش تشخیصی جدید

به نوشته سایت مدگجت تاریخ ۲۵مرداد ۹۱/۱۵ آگوست ۲۰۱۲ ، محققان دو کشور آلمان و فلسطیناشغالی ، با همکاری یکدیگر توانسته اند حسگر (سنسور)جدیدی را ابداع کنند که به تشخیص بیماری در افراد مشکوک به داشتن ام اس کمک کند و در بایش بیشرفت بیماری بکار رود. این وسیله تشخیصی ترکیبات ارگانیک فرار را که اختصاصی بیماری ام اس است از دیگر ترکیبات هوای بازدمی افتراق میدهد. این تیم تحقیقاتی همچنین معتقد است که این حسگر میتواند به غربالگری بیماران کمک کند و افراد کاندید روشهای ایمونو ترابی را مشخص نماید . نتایج بدست آمده از مطالعات بالینی نشان میدهد که این حسگر با حساسیت۳/۸۵ درصد، اختصاصیت ۶۵/۷۰درصد، و دقت برابر ۴/۸۰درصد ، افراد مبتلا به ام اس را از افراد سالم از روی نمونه های هوای بازدمی آنها تشخیص دهد.medgadgetوهفته نامه بزشکی سبید
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط seti ، behnam ، jamshid ، Farnoosh ، rahil ، Tuba ، mohammad ali ، azadenameh ، شيرين ، قاصد امید ، mehdi
ارسال: #4
۱۳۹۱/۸/۱۶, ۰۵:۳۲ عصر
آفلاین
RE: چگونه ام اس تشخیص داده میشود ؟
0
0

چگونه ام اس تشخیص داده می شود؟
نوشته شده توسط:صادق سعادتپور

چهارشنبه 24 فروردین 1390-08:31 ب.ظ

1. با گرفتن یک شرح حال دقیق توسط پزشک2. با معاینه عملکرد دستگاه عصبی(رفلکس ها - بینایی - هماهنگی -قدرت عضلات)3. با انجام ازمایش ها ی کمک تشخیصی شامل:MRI : که تصاویر دقیقی از جزئیات مغز ونخاع بدست می دهد.

ازمایشات پتانسیل برانگیخته :که سرعت ودرستی پاسخ های دستگاه عصبی شخص را به یک تحریک معین اندازه گیری می کنند.

کشیدن آب نخاع:برسی مایع مغزی نخاعی برای یافتن علائم در این مایع
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط mehdi ، maili ، باران
ارسال: #5
۱۳۹۱/۱۱/۲۷, ۱۰:۴۹ عصر
روند تشخیص بیماری ام اس
0
0

اولین گام در روند تشخیص بیماری ام اس، آن است كه پزشك از بیمارش
شرح حال كامل را بگیرد و بفهمد كه چه بیماریهایی در سایر افراد خانواده
وجود دارد و اینكه اولین علایم این بیماری از چه موقع شروع شده است.
سپس پزشك اقدام به انجام معاینه می كند كه این معاینه شامل بررسی
قدرت عضلات، رفلكس ها، هماهنگی و حس بیمار می باشد. این معاینات
به پزشك كمك می كند كه تعیین نماید چه قسمتی از سیستم عصبی
ممكن است كار خود را به خوبی انجام ندهد. یكی از آزمایشهایی كه بطور
معمول در این بیماری انجام می شود آزمایشی است به نام
Evoked Potential. در این آزمایش، انرژی الكتریكی كه در بیمار ایجاد
می شود ار اندازه گیری می كنند.پزشكان ممكن است از تحریك
الكتریكی بر روی پوست و یا از تحریكات بینایی مثل روشن و خاموش
كردن چراغ استفاده كنند تا مشخص نمایند كه آیا سلول عصبی بخوبی
علایم را انتقال می دهد یا خیر. عصب بیماران مبتلا به ام اس اغلب
انتقال پیامها را آهسته تر انجام می دهد زیرا میلین آنها آسیب دیده
است. بنابراین اگر در چنین آزمایشهایی مشاهده شد كه سرعت
انتقال پیامها كمتر از حد طبیعی است، می توان به وجود بیماری
ام اس مشكوك شد.

پزشكان همچینن برای بیمار درخواست آزمایش خون می كنند تا وجود
بیماریهایی مثل دیابت (مرض قند) یا بیماری تیروئید را رد نمایند زیرا
علایم عصبی این بیماریها نیز می تواند شبیه بیماری ام اس باشد.
همچنین از بیمار نوار قلبی (الكتروكاردیوگرام) گرفته می شود تا چگونگی
كار قلب مشخص شود و نیز آزمایشهایی برای بررسی حافظه و قدرت
تفكر بیمار انجام می شود تا تشخیص را بیشتر مسجل نماید.
همینكه پزشك تقریباً مطمئن شد كه مشكل بیمار در سیستم عصبی
مركزی اش می باشد، با استفاده از ام آر آی (MRI) می توان تشخیص
را قطعی نمود. در تصاویری كه از ام آر آی بدست می آید، پزشكان
می توانند ببینند كه پلاك ها در كدام قسمتها ایجاد شده و حتی می توانند
تخمین بزنند كه چه مدت است كه آنها بوجود آمده اند. گرچه حدود پنج
درصد بیماران مبتلا به ام اس در اوایل بروز بیماریشان دارای عكسهای
ام آر آی طبیعی هستند، اما در 95 درصد موارد، پلاكهای مشخص
ام اس دیده می شود. بنابراین با توجه به این درصد بالای تشخیصی
كه در ام آر آی دیده می شود می توان گفت كه در حال حاضر
ام آر آی دقیق ترین روشی است كه می تواند به تشخیص بیماری
ام اس كمك نماید.
آزمایش دیگری كه پزشكان اغلب برای تأیید تشخیص بیماری ام اس
از آن كمك می گیرند، آزمایش مایع نخاع می باشد. برای كشیدن مایع
نخاعی، سوزن را بین مهره های ستون فقرات كمری فرو می كنند و
سپس مقدار كمی از مایع آن را بیرون می كشند و به آزمایشگاه
می فرستند تا بر روی پروتئین های سیستم ایمنی كه اصطلاحاً به
آن "باندهای اولیگوكلونال" (Oligoclonal) گفته می شود آزمایش
نمایند. وجود باندهای اولیگوكلونال در مایع نخاعی به این معنی
است كه التهابی در سیستم عصبی مركزی وجود دارد. حدود 90
درصد بیماران مبتلا به ام اس در مایع نخاعی شان این پروتئین ها
(باندهای اولیگوكلونال) را دارا می باشند. بنابراین پیدا ك/ردن این
پروتئین ها در مایع نخاعی و مشاهده علایم ویژه ام اس، می تواند
پزشكان را به تشخیص قطعی این بیماری نزدیك تر نماید.


بعد از تشخیص بیماری
گرچه پیش بینی دقیق روند دوره بیماری ام اس در آینده برای افرادی
كه به تازگی تشخیص این بیماری در آنها داده شده است مشكل
می باشد، اما الگوهای علایم این بیماری در طی پنج سال اولی كه
به این بیماری دچار می شوند معمولاً نشانگر خوبی است كه نمای
دراز مدت این بیماری را در این افراد نشان می دهد. برای مثال،
بیمارانی كه در طی پنج سال اول بیماری، دچار حملات كمی شده اند
معمولاً در آینده دچار مشكلات شدید و ناتوان كننده نخواهند شد،
اما بیمارانی كه در طی این پنج سال اول دچار حملات مكرر و بیشتر
و نیز لرزش اندامها و اشكال در راه رفتن شده اند، در دراز مدت
مستعد ابتلاء به مشكلات شدیدتری خواهند بود.
براساس این الگوهای علایم، پزشكان قادر هستند كه این بیماری
را به چهار نوع تقسیم نمایند. با اینجال حتی اگر به نظر برسد كه در
مقطعی از زمان، بیمار در یكی از این انواع قرار داشته باشد، ممكن
است بعد از مدتی سیر بیماری تغییر یافته و در نوع دیگری قرار بگیرد.
بنابراین در صورتی كه تشخیص داده شود بیمار در یكی از این چهار نوع
قرار دارد، هیچ تضمینی وجود ندارد كه این بیمار تا آخر در همین نوع
باقی خواهد ماند و بیماری او به انواع دیگری تغییر نخواهد كرد.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Tuba ، sanam
ارسال: #6
۱۳۹۱/۱۱/۲۸, ۱۱:۲۸ صبح
RE: چگونه ام اس تشخیص داده میشود ؟
0
0

ممنون و سپاسNo63
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #7
۱۳۹۲/۳/۲۶, ۱۱:۱۹ صبح
آفلاین
تعیین دقیق روند بیماری "ام اس" با ابداع روش جدید ام آر آی مغناطیسی
0
0

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا روش جدید تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) را طراحی کرده‌اند که نشانه‌های بارز بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) را با جزییات دقیقی که پیش از این بی‌سابقه بوده، شناسایی می‌کند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان،
این روش ابزار بسیار قدرتمندی را برای ارزیابی درمان‌های جدید در اختیار محققان قرار می‌دهد.

طی این روش به جای اندازه موج‌ها، فرکانس امواج الکترومغنایس که توسط اسکن‌های (MRI) جمع‌آوری شده مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

بیماری MS زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های ایمنی شخص، غلاف محافظ موسوم به میلین که فیبرهای عصبی را احاطه کره، مورد حمله قرار می‌دهد. این آسیب‌رسانی به غلاف میلین مانع انتقال سیگنال‌های الکتریکی بین نورون‌ها می‌شود و در نتیجه طیف وسیعی از علائمی نظیر ضعف، از دست دادن بینایی، لرزش، سرگیجه و خستگی مفرط پدیدار خواهد شد.

در این پژوهش، محققان فرکانس اسکن‌های مغزی (MRI) که طی شش ماه، ماهانه یک بار از 20 بیمار مبتلا به ام اس به دست آمده بود را تحلیل کردند.

زمانی که شکاف‌های میلین موسوم به ضایعه در اسکن‌های مرسوم (MRI) آشکار شدند، محققان به تصاویر مبتنی بر فرکانس بیماران مراجعه کردند.آن‌ها با مشاهده مکان دقیق این ضایعات که شامل آسیب بافتی بود، حداقل دو ماه پیش از پدیداری هرگونه نشانی از آسیب، متوجه تغییرات فرکانس شده بودند.

به گفته محققان می‌توان با استفاده از این روش سودمندی درمان‌ها را در کاهش یا توقف روند آسیب به میلین تعیین کرد.

این پژوهش در مجله انجمن عصب‌شناسی آمریکا تحت عنوان "Neurology" منتشر شده است.
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۲
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #8
۱۳۹۲/۳/۲۸, ۰۹:۲۷ عصر
آفلاین
تعیین دقیق روند بیماری "ام اس" با ابداع روش جدید ام آر آی مغناطیسی
0
0

تعیین دقیق روند بیماری "ام اس" با ابداع روش جدید ام آر آی مغناطیسی

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا روش جدید تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) را طراحی کرده‌اند که نشانه‌های بارز بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) را با جزییات دقیقی که پیش از این بی‌سابقه بوده، شناسایی می‌کند.
محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا روش جدید تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) را طراحی کرده‌اند که نشانه‌های بارز بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) را با جزییات دقیقی که پیش از این بی‌سابقه بوده، شناسایی می‌کند.

این روش ابزار بسیار قدرتمندی را برای ارزیابی درمان‌های جدید در اختیار محققان قرار می‌دهد.

طی این روش به جای اندازه موج‌ها، فرکانس امواج الکترومغنایس که توسط اسکن‌های (MRI) جمع‌آوری شده مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

بیماری MS زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های ایمنی شخص، غلاف محافظ موسوم به میلین که فیبرهای عصبی را احاطه کره، مورد حمله قرار می‌دهد. این آسیب‌رسانی به غلاف میلین مانع انتقال سیگنال‌های الکتریکی بین نورون‌ها می‌شود و در نتیجه طیف وسیعی از علائمی نظیر ضعف، از دست دادن بینایی، لرزش، سرگیجه و خستگی مفرط پدیدار خواهد شد.

در این پژوهش، محققان فرکانس اسکن‌های مغزی (MRI) که طی شش ماه، ماهانه یک بار از 20 بیمار مبتلا به ام اس به دست آمده بود را تحلیل کردند.

زمانی که شکاف‌های میلین موسوم به ضایعه در اسکن‌های مرسوم (MRI) آشکار شدند، محققان به تصاویر مبتنی بر فرکانس بیماران مراجعه کردند.آن‌ها با مشاهده مکان دقیق این ضایعات که شامل آسیب بافتی بود، حداقل دو ماه پیش از پدیداری هرگونه نشانی از آسیب، متوجه تغییرات فرکانس شده بودند.

به گفته محققان می‌توان با استفاده از این روش سودمندی درمان‌ها را در کاهش یا توقف روند آسیب به میلین تعیین کرد.

این پژوهش در مجله انجمن عصب‌شناسی آمریکا تحت عنوان "Neurology" منتشر شده است.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال: #9
۱۳۹۲/۸/۱۵, ۱۱:۲۴ صبح
آفلاین
RE: چگونه ام اس تشخیص داده میشود ؟
0
0

بازشناسی “بیماری ام اس” به کمک سه تکنیک تصویربرداری جدید

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان اقدام به طراحی سه تکنیک تصویربرداری برای بازشناسی بیماری ام اس کردند.

به گفته محققان بیماری ام اس که تاثیر شدید بر مکانیسم عصبی داشته به طوری که تاکنون هیچ علت خاصی نداشته و تاکنون ساختار بنیادی برای آن پیدا نگردید.

طراحی و کشف سه روش تصویربرداری FMRI. DTT. VBM برای تشخیص علت این بیماری بوده که تصاویر خاص از تغییرات ژنتیکی خبر داده اند به طوریکه در این تصاویر حتی اثرات بیولوژیکی فعالیت های مغزی نیز بررسی و نمایش داده می‌شود.

محققان رفع بیماری ام اس را که به شبکه عصبی حمله می‌کند تنها در بازشناسی شبکه‌های عصبی عنوان کرده و به طوری که درمان گام بعدی بهبود آن خواهد بود.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط احسان 256
ارسال: #10
۱۳۹۲/۸/۱۵, ۰۳:۴۷ عصر
RE: چگونه ام اس تشخیص داده میشود ؟
0
0

طوبا جان خبر بسیار خوبی بود ..مرسی.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال موضوع ارسال پاسخ


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ بازدید: آخرین ارسال
  تشخیص بیماری ام اس از دیگر بیماریهای مشابه باران 0 6,979 ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ ۰۷:۱۸ عصر
آخرین ارسال: باران
  بیماری ام اس و آرتریت روماتوئید علایمی بسیار شبیه به هم دارند. لذا در تشخیص این دو بی Mahmoud61 0 4,826 ۱۳۹۱/۱۱/۱۲ ۱۲:۲۹ عصر
آخرین ارسال: Mahmoud61
  تشخیص بیماری ام اس با اسکن چشم yaro 2 7,715 ۱۳۹۱/۱۰/۸ ۰۷:۴۸ عصر
آخرین ارسال: nice
  چقدر احتمال دارد که ام اس اشتباه تشخیص داده شود؟ همسر یک مشکوک به ام اس 13 23,032 ۱۳۹۱/۷/۴ ۰۸:۰۳ عصر
آخرین ارسال: باران

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان

 انتخاب پوسته:

تماس با ماMS Worldبازگشت به بالابایگانیپیوند سایتی RSS