MyBB Pro

P30-ART

اعلانات انجمن


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
مهمان گرامی، خوش آمدید!
نام کاربری
گذرواژه‌
[عضویت در انجمن]


جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

جستجو در گوگل

Googleدر اين سايت


درنا بلاگ

سرویس بلاگدهی درنا بلاگ
http://dornablog.com

مرکز تحقیقات و پژوهش های آماری

ویکی MSW
دانشنامه تخصصی ویکی MSW


آمار انجمن
» اعضا: 7290
» آخرین عضو: mona_y
» موضوع‌های انجمن: 4182
» ارسال‌های انجمن: 256583

آمار کامل

ارسال: #1
۱۳۹۰/۴/۲۸, ۰۳:۲۹ عصر
گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

به گزارش روابط عمومي بيمارستان فيروزگر بنابر اين گزارش، بيماري ام اس - يك بيماري مغزي كه بيش از دو ميليون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند- تخريب موقتي غلاف عصبي در ناحيه خاصي از مغز است كه مي تواند عملكرد آن ناحيه از مغز را به طور گذرا مختل كند. علت اين تخريب گذرا احتمالا ايجاد التهاب در آن ناحيه است.با فروكش كردن التهاب و بازسازي غلاف عصبي، كاركرد مغزي دوباره احيا مي شود.
بنابراين بيماري ام اس ذاتا عودكننده و فروكش كننده است و هر بخشي از مغزونخاع را مي تواند درگير كند. گاهي به صورت ضعف اندام ها، گاهي به صورت اختلال بينايي، گاهي به صورت سرگيجه و عدم تعادل و گاهي به صورت اختلالات حسي شديد بروز مي كند.
اين علايم در هر بيماري مغز و اعصاب ممكن است وجود داشته باشد ولي دو نكته اصلي در بيماري ام اس وجود دارد، اولا در بيشتر مواقع به صورت حمله اي است و گاهي عود مي كند و گاهي در حالت خاموش است. دوم اينكه دست كم طول مدت علايم بيماري كمتر از ۲۴ ساعت نيست و به ندرت طول مدت بيماري به بيش از يك ماه مي رسد.
اغلب متخصصان مغز و اعصاب براين باورند كه بيماري ام اس صعب العلاج است و درماني قطعي را نمي توان براي بيماران مبتلا به آن متصور بود ولي چندي است كه بيماران مبتلا به ام اس كشور همچون ديگر بيماران دنيا اخباري مبني بر يك روش درماني قطعي اين بيماري توسط " پائولو زامبوني " يك جراح عروق ايتاليايي شنيده و يا خوانده اند و متاسفانه برخي از اين هموطنان نيز به دنبال سراب درمان قطعي بيماريشان راهي برخي كشورهاي اروپايي مي شوند.
اين موضوع باعث شده است كه اين بيماران نه تنها نتيجه اي از اين سفر دور نگيرند بلكه پس از ميليونها دلار هزينه بدون نتيجه مثبت به كشور باز گردند.
زامبوني در سال 2008 ادعاي درمان بيماري ام اس را از طريق باز كردن وريدهاي گردني اين بيماران مطرح كرد. وي با استفاده از داپلر اولتراسوند، وريد هاي گردن بيماران مبتلا به ام اس را آزمايش كرد و به اين نتيجه رسيد كه صد در صد بيماران مبتلا به اين بيماري دچار تنگي و يا انسداد در وريد هاي گردن هستند.
زامبوني استدلال كرده است كه اگر اين موضوع درست باشد كه تنگي وريدهاي خوني گردن به ويژه آن رگي كه خون را از مغز به قلب انتقال مي دهد باعث رسوب زياد آهن در مغز و درنتيجه بيماري ام اس مي شود، پس احتمالا روش آنژيوپلاستي كه براي باز كردن عروق بسته و يا تنگ شده قلبي استفاده مي شود در اين مورد هم بايد موثر باشد.
زامبوني نه تنها اين موضوع را ادعا كرد بلكه در نوامبر گذشته نيز در برنامه اي تحت عنوان W5 شبكه سي تي وي شركت كرد كه اين موضوع باعث استقبال بيشتر بيماران ام اس از روش درماني ادعايي وي شد.
اين در حالي است كه متخصصان مغز و اعصاب كشورمان براين اعتقاد هستند كه روش درماني ياد شده صرفا يك فرضيه است و بايد براي اثبات درستي يا نادرستي آن نياز به آزمايشات باليني و آزمايشگاهي است.
فرضيه دكتر زامبوني در ايران نيز توسط دكتر " مسعود مهر پور " فلوشيپ مغز واعصاب و با همكاري جمعي از متخصصان مغز و اعصاب كشورمان به صورت طرح تحقيقاتي تحت مطالعه و آزمايش قرار گرفته است كه نتايج اوليه اين پژوهش در شانزدهمين كنگره نوروسونولوژي اروپا كه حدود سه هفته پيش در مونيخ برپا شد درقالب سخنراني ارايه شد.
اين مطالعه تاكنون حدود 80 بيمار مبتلا به ام اس را مورد مطالعه اولتراسونوگرافي وريدهاي گردن قرار داده است. براين اساس در كمتر از پنج درصد اين افراد تنگي وريد گردني مورد اشاره دكتر زامبوني مشاهده شده كه اين حالت در افراد غير ام اس نيز ديده مي شود.
از اين رو جمعي از متخصصان مغز و اعصاب كشور در خصوص سفر برخي از هموطنان مبتلا به بيماري صعب العلاج ام اس به خارج از كشوربراي درمان با روشي كه هنوز مورد تاييد قرار نگرفته است، ابراز نگراني كردند.
ابن گزارش حاكيست در اين رابطه دكتر مهرپور در مصاحبه با ايرنا گفت: دامنه سراب "درمان قطعي" بيماري ام اس روز به روز در ميان بيش از 40 هزار نفر از بيماران مبتلا به اين بيماري صعب العلاج گسترده تر مي شود و اين در حالي است كه هزينه اجتماعي و درماني هر بيمار مبتلا به ام اس دو ميليون و چهارصد هزار دلار برآورد مي شود.
دكتر "مهرپور" فلوشيپ بيماري هاي عروقي مغز و اعصاب اظهارداشت: متاسفانه تعدادي از اين بيماران با صرف هزينه هاي هنگفت به خارج از كشور مي روند تا درپي ادعا يا تئوري يك پزشك ايتاليايي ، با باز كردن رگ گردنشان، بيماري ام اس آنها درمان شود.
وي افزود: اين در حالي است كه اگر واقعا بيمار با باز كردن رگ گردنش بهبود يابد، پزشكان مجرب كشورمان نيز مي توانند اين كار را انجام دهند ولي واقعيت اين است كه روش به اصطلاح درماني اين پزشك ايتاليايي حاصل تئوري و تجربه خود اين فرد است و هنوز در هيچ يك از مراجع معتبر علمي دنيا اين موضوع به اثبات نرسيده است.
دكتر مهرپور خاطر نشان كرد: پژوهش هاي ديگري نيز در قالب سخنراني و پوستر در رابطه با فرضيه دكتر زامبوني از كشورهاي ديگر در كنگره نوروسونولوژي امسال اروپا ارايه شد كه آنها هم به نتايجي كم و بيش مشابه با پژوهش انجام شده در ايران رسيدند.
متخصصان بر اين اعتقاد هستند هنگامي كه يك تئوري درماني مطرح مي شود، تئوري پرداز بايد فرايندي را براي اثبات و پذيرش تئوري اش طي كند كه در ابتدا بايد در فاز آزمايشگاهي آن را با نمونه هاي حيواني انجام دهد و بعد مقاله اي شامل نتايج اين مطالعه ارايه دهد و پس از آن نيز وارد فاز باليني شده و بر روي نمونه هاي انساني آزمايش هاي مربوطه را انجام دهد كه در اين راستا نيز مقاله هاي لازم را ارايه مي دهد.
پس از ارايه مقاله هاي مرتبط با تئوري مورد نظر است كه شخص نظريه پرداز منتظر واكنش مجامع علمي در رابطه با روش ادعايي اش مي شود و اين مجامع علمي هستند كه بايد اين تئوري را با توجه به آزمايش هاي حيواني و باليني و تكرار آن در ديگر مراكز علمي دنيا، روش مورد نظر را تاييد يا رد كنند.
اينكه يك نفر ادعا كند، روشي را ابداع كرده است كه با اين روش صد در صد بيماران بهبود مي يابند و آن را بدون طي مراحل علمي رسانه اي كند، در واقع سوء استفاده از انتظار بجاي بيماران و نزديكان آنها براي يافتن روشي قطعي براي درمان اين بيماري است.
و اما مايه تاسف است كه روش دكتر زامبوني قبل از آن كه واقعا بتواند كمكي به درمان بيماران كند به شيوه اي عوام فريبانه تبديل شده است تا با جذب بيماران از اقصي نقاط دنيا مراكزي فاقد صلاحيت علمي لازم اقدام به دريافت هزينه اي هنگفت جهت انجام اين روش مي كنند و حاصل آن چيزي نيست جز افزودن رنجي بر رنج هاي قبلي بيماران و نزديكان انها.
دكتر مهر پور در اين خصوص گفت: در دو سال گذشته مراكز علمي دنيا در پي ادعاي دكتر زامبوني مطالعات آزمايشگاهي و باليني زيادي را انجام داده اند اما هيچ كدام از اين مراكز به نتيجه اي كه اين پزشك ايتاليايي رسيده است، نرسيده اند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و معاون آموزشي، پژوهشي بيمارستان فيروزگر ادامه داد: نتايج اين مطالعات تا كنون فرضيه آقاي زامبوني را تاييد نكرده است و ميزان تنگي و انسداد وريدي را در بيماران ام اس از صفر درصد تا در نهايت 50 درصد عنوان كردند كه اين وضعيت تفاوت معني داري با جامعه نرمال نداشته است. اين بدان معنا است كه وجود يا عدم وجود تنگي وريدي ارتباطي به بيماري ام اس ندارد.
وي به بيماران مبتلا به ام اس توصيه كرد كه بدون هماهنگي با پزشك معالج خود تحت تاثير جو مطالب اينترنتي قرار نگيرند، چراكه برخي اخبار علمي - پزشكي كه در اين راستا تهيه مي شود ضرورتا مورد تاييد مراجع ذي صلاح علمي دنيا نيست.
رد نظريات دكتر زامبوني توسط متخصصان داخلي و خارجي
با وجودي كه روش درماني تاييد نشده دكتر زامبوني اين روزها بيماران زيادي را به مركز درماني كشورهاي مختلف جلب كرده است ولي بسياري از متخصصان داخلي و خارجي بر اين باورند كه اين روش در درمان قطعي بيماري ام اس موثر نيست.
دكتر "محمد علي صحراييان" متخصص مغز و اعصاب و نايب رييس انجمن ام. اس.ايران نيز در اين مورد به خبرنگار ايرنا گفت: روش زامبوني در زمان حاضر از نظر اين انجمن مورد تاييد نيست. وي يادآور شد: روش دكتر زامبوني، پيش از آن كه فرايند علمي خود را طي كند در همان مرحله اوليه معرفي شد و بر اثر فشار و اصراري كه بيماران مبتلا به ام اس ايجاد كردند اين روش در برخي كشورها نيز مورد استفاده قرار گرفت.
دكتر صحراييان افزود: فدراسيون جهاني ام اس و انجمن ملي ام اس آمريكا نيز تاكنون هزينه هايي را براي مطالعه اين روش متحمل شده اند اما مطالعات آنها نتايجي را كه زامبوني از روش خود گرفته، نشان نداده است.
نايب رييس انجمن ام اس افزود: اين روش فقط به عنوان يك سوال باز در دنياي پزشكي قابل پيگيري است و احتمالا در يكي دو سال آينده نتايج دقيق تري از اين روش به دست مي آيد.
اين در حالي است كه روش دكتر زامبوني توسط پزشكان هموطن وي نيز تاييد نشده است و با وجودي كه امروز سيل بيماران مبتلا به ام اس به سوي مراكز درماني كشورهاي مختلف براي درمان بيماري ام اس روان شده است ولي گفته مي شود اين كشورها روش دكتر زامبوني را تنها براي بيماران خارجي انجام مي دهد و اجازه انجام آن را براي بيماران كشور خود ندارند.
دكتر مهرپور كه در كنگره امسال نوروسونولوژي اروپا در مونيخ شركت كرده است، در اين مورد گفت: دكتر باروچيني دبيرانجمن سال آينده نوروسونولوژي اروپا نيز نظريه پزشك هموطن خود را رد كرده است.
وي افزود: دكتر باروچيني ابراز نگراني كرده است كه در زمان حاضر متخصصان مغز و اعصاب ايتاليا با موج گسترده اي از بيماران ام اس در اين كشور مواجه شده اند كه اين بيماران مي خواهند با استفاده از روش دكتر زامبوني معالجه شوند.
از سوي ديگر دكتر صحراييان نيز در اين مورد گفت: تعدادي از بيماراني كه براي درمان به كشورهاي خارجي سفر كردند بدون اين كه با پزشك معالج خود مشورت كنند، راهي اين كشورها شده اند و با صرف هزينه زياد اين عمل را انجام داده و به كشور باز گشته اند كه برخي از آنها اظهار رضايت مي كنند و برخي ديگر اصلا راضي نيستند و معتقدند كه فقط متحمل هزينه شده اند.
وي خاطرنشان كرد: گفته مي شود كه اين كشور ها روش دكتر زامبوني را تنها براي بيماران خارجي انجام مي دهد و اجازه انجام آن براي بيماران كشور خود را ندارند.
صحراييان افزود: بيماران بايد با مطالعه و مشورت پزشك، اقدام به انتخاب يك روش درماني كنند و از آنجا كه اين روش به اثبات نرسيده و مراحل علمي خود را طي نكرده است به عنوان يك كار تحقيقاتي بايد به آن نگاه كرد.
اين متخصص مغز و اعصاب با تاكيد بر اينكه تنها روشها و فرضيات جديد در قالب طرح هاي تحقيقاتي دانشگاهي قابل انجام است،گفت: در اين راستا هيچ مركز تحقيقاتي و درماني نبايد اين روش را به عنوان شيوه تاييد شده درماني به كار برد و از بيماران خود در اين ارتباط وجهي دريافت كند.No50
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط maili ، jamshid ، باران ، behnam ، sargol ، tanha ، ندا ، حامی ، azadenameh ، sarir ، Farnoosh ، Tuba ، قاصد امید ، مسعود بنی ، میترا رجایی ، زهره ، vahid. ، sattar ، Fatima.r ، giti E ، مامان ، دختر آریایی ، omid882 ، اولدوز
ارسال: #2
۱۳۹۱/۷/۸, ۱۲:۰۹ صبح
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

اگه درمان نداره پس چرا دکتره من میگه درسته حالا حالاها باید واکسن بزنی ولی نه تا اخر عمر..
شاید منظورش اینه که ایشالله تا اون موقع درمانش بیادNo5No5No5No5No5
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط حامی ، azadenameh ، sarir ، Tuba ، مسعود بنی ، میترا رجایی ، دختر آریایی ، omid882 ، اولدوز ، hamed bahloly
ارسال: #3
۱۳۹۱/۷/۸, ۰۴:۲۱ عصر
آفلاین
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

خلاصه مطلب بلند بالا یعنی بزک نمیر بهار میاد خربزه و خیار میادNo57
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط قاصد امید ، میترا رجایی ، giti E ، دختر آریایی ، omid882 ، اولدوز
ارسال: #4
۱۳۹۱/۷/۸, ۰۹:۳۲ عصر
آفلاین
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

(۱۳۹۱/۷/۸ ۱۲:۰۹ صبح)ندا نوشته شده توسط:  اگه درمان نداره پس چرا دکتره من میگه درسته حالا حالاها باید واکسن بزنی ولی نه تا اخر عمر..
شاید منظورش اینه که ایشالله تا اون موقع درمانش بیادNo5No5No5No5No5

واکسن چیه؟!No38
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط میترا رجایی ، giti E ، omid882 ، اولدوز
ارسال: #5
۱۳۹۱/۷/۸, ۰۹:۳۶ عصر
آفلاین
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

(۱۳۹۱/۷/۸ ۰۹:۳۲ عصر)طوبا121 نوشته شده توسط:  
(۱۳۹۱/۷/۸ ۱۲:۰۹ صبح)ندا نوشته شده توسط:  اگه درمان نداره پس چرا دکتره من میگه درسته حالا حالاها باید واکسن بزنی ولی نه تا اخر عمر..
شاید منظورش اینه که ایشالله تا اون موقع درمانش بیادNo5No5No5No5No5

واکسن چیه؟!No38

فکر کنم منظور دکتر ندا جون همین اینترفرون های خودمون باشه وگرنه واکسن برای مبتلا نشدن به یه بیماری هست ربطی نداره که No57
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Tuba ، مسعود بنی ، میترا رجایی ، best
ارسال: #6
۱۳۹۱/۹/۱۳, ۰۱:۰۹ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۹/۱۳ ۰۱:۱۵ صبح، توسط parsims.)
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

دوستان سلام .جدید ن در یکی از شبکه های آمریکایی گفته شده بیماری ما توسط سلولهای بنیادی قابل در مان قطعی است نظرتون رو می خواستم و اطلاعات جدیدی در ضمن ایشون فرمودند که شرکتهای دارویی اگر ما ام اسی ها را نداشته باشند قطعن ور شکست میشن بنا بر این دارو رو الکی با ساخت و پاخت با عد ه ایی از پزشکان برای ما تجویز می کنند و هی میگن باید تزریق کنی ...تفکر هم بد چیزی نیست ..... نظرتون و حتمن می خام مرسی .اگر واقعیت باشه چی ..........؟؟؟؟؟؟؟؟ اگاهی حق ماست. بیماری گفته : بعد مدتی که از داروی بنیادی استفاده کرده ام آر آی گرفته پلاگی نبوده ولی پزشک ایشان گفته باید هنوز دارو مصرف کنی ؟؟..واقعن عجیب نیست. در صورت درستی مطلب آن شبکه قطعن برای شما هم خبرش را میاورم...........ولی هنوز مطمئن نیستم.No50
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط mohammad ali
ارسال: #7
۱۳۹۱/۹/۱۳, ۰۱:۱۳ صبح
آفلاین
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

سلام

تاپیک های زیر را مطالعه کن:

درمان ام اس با سلولهای بنیادی به روش دکتر وزیری تبار

سلول های بنیادی چه هستند و چگونه عمل می کنند

ادامه تحقيقات براي درمان ام اس با سلول هاي بنيادي
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط mehdi ، Farnoosh
ارسال: #8
۱۳۹۱/۹/۲۵, ۰۶:۱۵ عصر
آفلاین
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

بچه ها من هرچی بیشتر درمورد ام اس میدونم بیشتر میترسم یعنی اخرش روزی من هم فلج میشم
No17No17No17No17No17No17No17No17No17No17No17No17
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط best ، اولدوز
ارسال: #9
۱۳۹۱/۹/۲۵, ۰۷:۱۳ عصر
آفلاین
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

(۱۳۹۱/۹/۲۵ ۰۶:۱۵ عصر)distanilove1 نوشته شده توسط:  بچه ها من هرچی بیشتر درمورد ام اس میدونم بیشتر میترسم یعنی اخرش روزی من هم فلج میشم
No17No17No17No17No17No17No17No17No17No17No17No17

اصلن اینطوری فکر نکن...

تاپیک های زیر رو بخون:

من میترسم

راجع به عاقبت ام اس مون چی فکر میکنی
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط mehdi ، اولدوز
ارسال: #10
۱۳۹۱/۹/۲۶, ۱۲:۲۷ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۹/۲۶ ۱۲:۳۴ صبح، توسط محمد....)
آفلاین
RE: گفتگو با متخصصين مغز و اعصاب درخصوص درمان قطعي بيماري ام اس
0
0

با اطلاعاتی که من از پزشکم گرفتم اگه دارو هامون رو استفاده نکنیم و آمپولهارو تزرییق نکنیم مطمئنا" تو بیماریمون خیلی اذیت میشیم ، پس میتونیم با رعایت کردن خیلی از مسائل این نگرانی هارو از بین ببریم !
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط اولدوز
ارسال موضوع ارسال پاسخ


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ بازدید: آخرین ارسال
  انتشار تحقیقات دکتر سید مسعود نبوی در کنفرانس مغز و اعصاب اروپا همسر یک مشکوک به ام اس 1 7,597 ۱۳۹۶/۳/۱۷ ۰۳:۱۰ عصر
آخرین ارسال: بابک ابوعلی زاده
  كشف واكسن "پيشگيري" از بيماري ام اس mehdi 6 5,541 ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ۱۰:۰۶ صبح
آخرین ارسال: فرشته رجبی
  درمان به موقع ام اس ، اثرات مثبتی بر آینده آن دارد nice 0 1,227 ۱۳۹۵/۶/۸ ۱۲:۲۰ عصر
آخرین ارسال: nice
  نتایجی مثبت از پیوند سلول های بنیادی برای درمان ام اس siavosh 11 5,890 ۱۳۹۵/۴/۲۷ ۱۰:۲۸ عصر
آخرین ارسال: zara
  کیپر تا 80 درصد در درمان ام اس موثر است مسعود بنی 11 13,171 ۱۳۹۵/۳/۲۳ ۰۸:۳۴ عصر
آخرین ارسال: اولدوز
  سلول های بنیادی MS را درمان می کنند siavosh 0 1,660 ۱۳۹۵/۳/۵ ۰۲:۰۴ صبح
آخرین ارسال: siavosh
  کشیشی در عراق از سلول های بنیادی بالغ خودش برای درمان مولتیپل اسکلروزیس استفاده کرده siavosh 1 1,684 ۱۳۹۵/۱/۹ ۱۲:۱۹ عصر
آخرین ارسال: hamed bahloly
  روشی قابل توجه برای درمان مولتیپل اسکلروزیس(MS) siavosh 0 1,439 ۱۳۹۴/۱۱/۲۸ ۰۲:۱۷ صبح
آخرین ارسال: siavosh
  درد دل یک بیمار مبتلا به «ام.اس» با وزیر بهداشت و درمان nice 4 3,236 ۱۳۹۴/۱۱/۱ ۰۹:۳۳ عصر
آخرین ارسال: اولدوز
  نوعي رابطه بيولوژيك بين فلزات و بيماري ام اس كشف شد paravar2008 25 19,428 ۱۳۹۴/۵/۷ ۱۲:۱۰ عصر
آخرین ارسال: niloofary

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

 انتخاب پوسته:

تماس با ماMS Worldبازگشت به بالابایگانیپیوند سایتی RSS