MyBB Pro

P30-ART

اعلانات انجمن
تکمیل/تصحیح اطلاعات پروفایل (حتما بخوانید)


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راههای جلوگیری از استرس
مهمان گرامی، خوش آمدید!
نام کاربری
گذرواژه‌
[عضویت در انجمن]


جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

جستجو در گوگل

Googleدر اين سايت


درنا بلاگ

سرویس بلاگدهی درنا بلاگ
http://dornablog.com

مرکز تحقیقات و پژوهش های آماری

ویکی MSW
دانشنامه تخصصی ویکی MSW


آمار انجمن
» اعضا: 3847
» آخرین عضو: زهرایی
» موضوع‌های انجمن: 5576
» ارسال‌های انجمن: 216408

آمار کامل

ارسال: #1
۱۳۹۰/۹/۹, ۰۴:۵۴ عصر
آفلاین
راههای جلوگیری از استرس
0
0

دنیای امروز جهانی است پرتنش ؛ فشارهای روحی و عصبی ، اندوه و افسردگی ، دلهره و تشویش ، و به زبان ساده تر غم و غصه دست از سر ما بر نمی دارد. نگرانی های بیش از حد مشكلی است كه میلیون ها نفر به آن گرفتارند اما دل نگرانی ( استرس) همیشه مخرب و زیانبار نیست ! در واقع گاهی اوقات بهتر است نگران باشیم. در یك كلام می توان گفت استرس واكنش لازم و حیاتی است، اما با گذشت زمان ویرانگر می شود. استرس یا فشار روانی ، فراگیرترین عارضه در مردم جهان ، و ریشه اكثر بیماری های جسمی و روانی است.
استرس چیست؟
از بسیاری جهات استرس مانند عشق است كه هر كس آن را به گونه ای درك می كند و خودش را از راه های عجیب نشان می دهد . در یك كلام ، استرس نیرویی قوی است كه قادر است خوبی ها و بدی های بسیاری را سبب شود.

از نظر علمی ، استرس عبارت است از عدم تناسب بین تقاضاها در زندگی ما و منابعی كه برای برآوردن آنها داریم . در حقیقت استرس یك واقعه است. این پاسخ غیر ارادی به خطر ، از اولین روزهای زندگی در ما به وجود می آید. وقتی ما از استرس حرف می زنیم ، آنچه معمولاً شرح می دهیم یك سری نشانه ها هستند كه ممكن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند. بیماری های قلبی ، زخم های گوارشی ، احساس فرسودگی و خستگی مداوم ، از دست دادن حافظه ، گرفتگی عضلات گردن ، افسردگی و سردرد، تعدادی از نشانه های عمومی استرس هستند. استرس مزمن در بسیاری از افراد سبب چاقی می شود كه همین امر به نوبه خود از طول عمر می كاهد. حتی بیماری های خطرناكی مانند سرطان با استرس در ارتباط هستند .

تحقیقات نشان داده است كه بدن و مردان به گونه ی متفاوتی به تنش های روانی پاسخ می دهد. همچنین مدارك غیر قابل انكاری درباره چگونگی اثر آن بر رشد و تكامل كودكان از نخستین هفته های زندگی ارائه شده است . واكنش استرس در برابر خطر ، در دو مرحله مجزا عمل می كند. در مرحله ی نخست ، مغز احساس خطر را دریافت می كند و با ارسال پیام به مركز غدد فوق كلیوی ، سبب ترشح آدرنالین می شود. آدرنالین به خون می ریزد، تنفس كوتاه می شود، ماهیچه ها سفت می شوند و بدن برای عمل آماده می گردد. مرحله دوم واكنش استرس ، طی 5 تا 10 دقیقه بعد اتفاق می افتد. به نظر می رسد محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- قشر غدد فوق كلیه رابطه ی نزدیكتری با استرس های هیجانی و فكری داشته باشد.

استرس به گونه شگفت آوری می تواند شكل بدن ما را عوض كند. واكنش استرس بلافاصله ذخایر چربی بدن را برای تولید انرژی و متابولیسم در عضلات به حركت در می آورد . با اطمینان می توان گفت كه سلول های چربی شكم به این هورمون حساس اند و افرادی كه مقادیر زیاد این هورمون ها را دارند، مستعد تجمع چربی در ناحیه میانی بدن هستند، حتی اگر سایر نواحی بدن لاغر باشند. پاسخ به استرس در و مردان اختلافات فاحشی دارد. فشار خون در این شرایط كمتر از مردان افزایش می یابد ، هر چند پس از یائسگی یا برداشتن رحم این تفاوت كمتر خواهد شد. این امر مطرح كننده ی اثر حمایتی ناشی از استروژن است. اما واكنش نسبت به استرس زاهای بیرونی ، طیف وسیعتری را نشان می دهد. به عبارت دیگر ، بیشتر تنش های خارجی را احساس می كنند واین به دلیل طرز نگاه خاص آنان به جنبه های مختلف زندگی است. در حقیقت مردان در یك زمان تنها مراقب یك چیز هستند، اما مراقب همه جا هستند. به نظر می رسد جدا از جنسیت ، تجارب اوایل دوران كودكی نیز اثر عمیقی بر شیوه برخورد با تنش های خارجی داشته باشد.


والدین اغلب در مورد منشأ استرس در زندگی كودكان خود دچار اشتباه می شوند. آنها تصور می كنند كه اطفال ، بیشتر از كارهای دوستان خود ناراحت می شوند. اما حقیقت چیز دیگری است. بزرگترین مسائلی كه فكر آنها را ناراحت می كند، بیمار شدن ، دعوا و اختلافات خانوادگی ، و طلاق والدین است. كودكانی كه زندگی سالمی دارند و به خانواده هایشان عشق می ورزند، یاد می گیرند كه چگونه واكنش استرس را تعدیل كنند.

توماس هلمز در پژوهش های خود به این نتیجه رسید كه تنها عامل مشترك در ایجاد هر نوع استرس ، لزوم و اجبار در ایجاد تغییر و تحول مهم در روند زندگی معمولی فرد است. این پژوهشگر مشاهده نمود كه در بیماران مبتلا به سل ، شروع بیماری غالباً متعاقب یك سلسله اتفاقات و حوادث و بحران های مخرب مانند مرگ و میر در خانواده ، از دست دادن شغل یا تغییر آن ، ازدواج ، طلاق و مانند آن بوده است. البته باید متذكر شد كه استرس علت ایجاد سل نیست ، لیكن در شدت وخامت آن مؤثر است. در پژوهش دیگری مشخص گردید كه میزان سرماخوردگی در افرادی كه قدرت مقابله با فشارهای زندگی را ندارند به مراتب بیشتر از دیگران است. به منظور نشان دادن اثر استرس ناشی از تغییرات عمده زندگی كه عامل مشترك تمام استرس ها است ، هلمز و روانشناس دیگری به نام ریچارد ریهی، از پنج هزارنفر سئوالاتی مبنی بر اولویت دادن به اتفاقات و حوادث و تغییرات مهم زندگی نمودند كه بر اساس آن مقیاس معروف هلمز- ریهی برای اندازه گیری درجه اهمیت وقایع زندگی ساخته شد. نتیجه این پژوهش اولویت وقایع اتفاقی را در زندگی این پنج هزار نفر نشان می دهد.

عوامل استرس زا را در خود شناسایی كنید

چه چیزهایی سبب استرس در شما می شوند؟ اولین چیزهایی كه معمولاً به نظر ما می رسند وقایعی هستند كه ما را عصبانی یا دگرگون می سازند. اما راجع به مسائلی كه شما را متأثر می كنند، می ترسانند، هیجان زده یا خوشحال می كنند، چه می گویید؟ شما حتی ممكن است با افكار ، احساسات و انتظاراتتان موجب پیدایش استرس در خود شوید. هر رویداد یا فكری كه سبب ایجاد احساسات قوی منفی یا مثبت گردد، می تواند باعث پیدایش استرس شود كه حتی گاهی ناشی از جمع شدن وقایع كوچك است.

كنترل استرس

آموزش كنترل استرس یك فرایند سه بخشی است: نخست نشانه ها و علت ها را تشخیص می دهید. سپس مهارت های كنترل را می آموزید و این كه چگونه آن مهارت ها را به كار ببرید. چگونگی برخورد شما با استرس ، به منشأ آن بستگی دارد: اگر علت آن ، مسئله ای خارج از كنترل شماست، تنها چاره می تواند آموزش پذیر باشد. در مواقع دیگر، مهارت های برخورد با آن می تواند به شما كمك كند تا نسبت به استرس سازش پیدا كنید یا وضعیت را تغییر دهید.

برای كنترل استرس ، چهار دسته از مهارتها باید آموخته شوند:

1- مهارتهای آگاهی

2- مهارتهای پذیرش

3- مهارتهای برخورد

4- مهارتهای عمل

بیاموزید كه گاهی شكست را تجربه كنید. زمانی كه مشكلی برایتان پیش می آید، به نظر می رسد می خواهید چیزی را كه اصلاً در حیطه اختیارات شما نیست، كنترل كنید. چه فكر می كنید؟ فكر می كنید قادر مطلق هستید؟ سعی كنید با روشهای گوناگون خود را آرام سازید. برای مدارا با نگرانی ها ، همواره این عبارت را به خاطر داشته باشید : هیچگاه به تنهایی ناراحت و نگران نباش . انزوا و زانوی غم به بغل گرفتن سبب تشدید نگرانی ها می شوند. اگر علت ناراحتی خود را برای فرد دیگری شرح دهید، یقیناً می توانید به حقیقت و عمق مسائل پی ببرید.

با این كار حتی می آموزید كه چگونه با خود نیز صحبت كنید. با استفاده از روش روان درمانی " شناختی " شخص تمامی عادت های فكری اش ر ا باز آموزی می كند و به جای این كه افكاری منفی مانند " من به آخر خط رسیده ام "را به مغز خود راه دهد، تفكرات پرثمر و به عبارتی " مثبت اندیشی" را می آموزد. اگر به مشاهده و بررسی افكار ناخودآگاه خود بپردازید ، می توانید دیدگاهی را كه همواره برای شما غصه و افسردگی به دنبال دارد، اصلاح كنید. باید آغاز كنید و به طور مداوم تمرین نمایید. در واقع باید گفت : روان درمانی شناختی طناب نجاتی است كه با قلاب " حقیقت " ، انسان را از گودال " نگرانی ها " نجات می بخشد.

یك شیوه مؤثر دیگر ، دقت در منش افرادی است كه به طور طبیعی در برابر استرس مقاوم اند.

بعضی افراد تبعات آزاردهنده ی بیماری ، فوت نزدیكان و اسارت و شكنجه را با آرامش عجیبی پشت سر می گذارند. این افراد در یك چیز مشترك اند و آن ، شیوه برخورد و توجیه خوش بینانه نسبت به مسائل زندگی است. آنها تمایل دارند بیشتر موضوعات مقطعی را مورد توجه قرار دهند ، تا این كه فكر خود را به مسائل گسترده مشغول سازند.

در واقع این افراد مسائل زندگی را به گونه ی خاصی تعبیر و تفسیر می كنند و آنها را به شكل موقتی و اختصاصی می بینند تا دائمی و فراگیر. به علاوه ایشان با فعالیت های مثبت برای خود كسب اعتبار می كنند ، در حالی كه ناتوانی شان را به خارج نسبت می دهند. به عبارت دیگر ویژگی های شخصیتی مردمان مقاوم در برابر فشارهای روانی ، در قالب سه واژه یتعهد، كنترل و مبارزه جویی خلاصه شده است .

استرس ، بخشی از زندگی است و معمولاً به دنبال حوادث روزمره به وجود می آید. برای مبارزه با استرس، راه های مختلفی وجود دارد كه به چند مورد آنها اشاره می كنیم :
1. منابع و موارد استرس زا را تا حد امكان از میان بردارید. برای مثال، اگر جمعیت و شلوغی موجب ناراحتی شما می شود، زمانی را برای خرید انتخاب كنید كه خلوت باشد. اگر صف سینما یا تئاتر شلوغ است، در صف نایستید. می توانید از نوارهای ویدئویی آن فیلم یا نمایش استفاده كنید.
2. از شر وسایل اضافی و بی مصرف خلاص شوید و اطراف خود را خلوت كنید. می توانید این وسایل را حراج كنید یا اصلاً به كسانی بدهید كه مورد نیازشان است.
3. اگر همیشه دیر به مقصد مورد نظر خود می رسید، كاغذ و قلمی در دست بگیرید و كارهای روزمره خود را یادداشت كنید. با این كار در می یابید وقت خود را چگونه تنظیم كنید. برای مثال، اگر چهل دقیقه طول می كشد تا به محل كار خود برسید، آیا به موقع از خانه خارج می شوید؟ ، چنانچه منطقی و واقع بین باشید ، می توانید مشكلات خود را حل كنید و از استرس زندگی خود بكاهید، فقط اگر منطقی و واقع بین باشید. اگر وقت كافی برای انجام تمام فعالیت های مورد نظر و مهم خود ندارید، پس شاید بیش از حد تلاش می كنید. از تمام فعالیت های روزمره و مدت زمان آنها ، یك فهرست تهیه كنید.
4. از موقعیت های استرس زا اجتناب كنید. اگر انجام یك ورزش یا بازی خاص سبب اضطراب شما می شود، از انجام آن خودداری كنید. هدف از انجام این تمرینات، بالا بردن روحیه و ایجاد نشاط است. اگر می دانید این ورزشها احساس خوبی به شما نمی دهد، از انجام آنها بپرهیزید.
5. اگر نمی توانید استرس را از میان بردارید، سعی كنید عادت های خود را عوض كنید. از ارتباط و معاشرت با افرادی كه سبب استرس و اضطراب شما می شوند، بپرهیزید. برای مثال، اگر با پدرهمسر خود رابطه خوبی ندارید، اما نمی خواهید این امر مسئله ساز شود، به هنگام دعوت كردن از وی از دیگر اقوام همسر خود نیز دعوت كنید تا از فشار روحی و اضطراب شما كاسته شود.
6. رقابت با دیگران در كار، شغل، مقام و ظاهر، می تواند یكی از منابع اجتناب ناپذیر اضطراب باشد. شاید هم افرادی را بشناسید كه كارمی كنند تا حسادت و خشم دیگران رابرانگیزانند. اما در حقیقت باید به آنچه دارید، قانع باشید. چون اضطراب حاصل از حسادت و رقابت، به خود فرد تحمیل می شود.
7. وسایلی مثل موبایل یا كامپیوتر باعث می شوند كه طی یك روز بیش از حد كار و فعالیت انجام دهیم. قبل ازخرید وسایل و تجهیزات جدید مطمئن شوید كه این وسایل به پیشرفت موقعیت فعلی شما كمك می كند.آگاه باشید كه مراقبت از دستگاه ، و تعمیر و نگهداری آن می تواند استرس زا باشد.
8. سعی كنید در هر زمان فقط یك كار را انجام دهید. برای مثال، به هنگام تمرین ورزشی دوچرخه زدن مجبور نیستید به رادیو گوش دهید یا تلویزیون هم تماشا كنید. به یاد داشته باشید كه گاهی اوقات برای پرهیز از استرس بهتر است هیچ كاری انجام ندهیم.
9. اگر شما از بی خوابی، سردرد و ناراحتی معده رنج می برید، در نظر داشته باشید كه استرس سبب این مشكلات است . اگر همزمان عصبانی ، ناامید و نگران باشید، نیروی جسمانی شما تحلیل می رود و خسته و فرسوده می شوید.
10. اگر احساس می كنید كه استرس و اضطراب شما بیش از حد است و كنترل آن خارج از توان خودتان است، باید از پزشك متخصص كمك بگیرید.
به طور كلی احساس عدم سلامت و بی میلی برای بلند شدن از خواب به هنگام صبح ، نشانه های اولیه استرس و اضطراب بیش از حد است.

تمریناتی برای كاهش استرس

1- خود را سازمان دهید . برای این كه استرس خود را به روش اثربخشی اداره نمایید ، باید از روشهای مناسب تخصیص زمان و انرژی برای انجام كارها بهره‌ گیرید.
2- با نظارت بر افراد و اشیای اطراف خود بر خویشتن مسلط شوید. بدین ترتیب شما می‌توانید ضمن حمایت خویش ، از استرس‌ رهایی یابید.
3- با ارائه ی بازخوردهای مثبت به خویش، عزت نفس خویشتن را افزایش دهید و خود را بهترین فرد برای انجام كارها در نظر بگیرید.
4- با برنامه‌ ریزی فعالیت های تفریحی در زندگی ، خود را تشویق نمایید. در واقع این امر به شما كمك می‌كند تا انگیزه‌ای برای انجام كارهایتان داشته باشید.
5- ورزش كنید ، چون سلامتی شما به توانمندی‌ سلول های بدنتان در جذب اكسیژن و غذا بستگی دارد. ورزش هایی از قبیل پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شنا و ... حداقل به مدت پانزده تا سی دقیقه در سه روز هفته برای سلامتی قلب و پاهایتان مفید است.
6- با استفاده از تنفس عمیق و تمركز بر افكار مثبت، استرس و نگرانی را از خود دور كرده و به خود آرامش دهید. خواب كافی همراه با تفكر مثبت ، استراحت به صورت تدریجی، ورزش، گوش‌ دادن به موسیقی ملایم، ارتباط با دوستان ، و دوست داشتن دیگران از عوامل ایجاد آرامش در افراد است.
7- در حد امكان بعضی مواقع دست از كار بكشید. هفت الی هشت ساعت خواب در شب ضروریست. بین مطالعه استراحت كنید، چون برای مدتی از زمان، ذهن شما توان یادگیری دارد و پس از آن، احتیاج به زمانی برای طبقه ‌بندی و كامل كردن اطلاعات دارد. یك قانون كلی در این زمینه می‌گوید: ده دقیقه استراحت برای هر یك ساعت مطالعه . به همان اندازه كه به ذهنتان استراحت می‌دهید به چشمانتان نیز استراحت دهید.
8- از وضعیت جسمی خودتان آگاه باشید. از نشانه‌های پریشانی در خود از قبیل سردرد ، دلواپسی، آشفتگی، درد معده، نداشتن تمركز، سرماخوردگی، خستگی زیاد و ... مطلع باشید. به خاطر داشته باشید این علائم می‌توانند عاملی برای ایجاد اختلالات جدی‌تر از قبیل زخم معده ، فشارخون بالا و بیماری های قلبی باشند.
9- به تغذیه خود توجه كنید. با یك رژیم غذایی متعادل غذا بخورید. از غذاهایی كه چربی یا شكر زیاد دارند، اجتناب كنید و خود را به دارو و الكل عادت ندهید. مواد كافئین‌دار با این كه شما را بیدار نگه می‌دارند، ولی در بسیاری مواقع سبب می‌شوند انسان نتواند روی مسائل تمركز داشته باشد ؛ و نیز به یاد داشته باشید بیست دقیقه پیاده ‌روی در روز بهتر از بسیاری از نسخه‌های دارویی در ایجاد آرامش به شما كمك می‌كند.
10- شاد زندگی كنید. آمار نشان داده كه افراد بانشاط ، عمر طولانی و مشكلات جسمی كمتری دارند و نسبت به دیگران پركارتر هستند. در زندگی با چیزهایی كه به نظر بی‌معنی می‌آیند با شوخ طبعی برخورد كنید. به خاطر داشته باشید شما انسان بسیار ویژه‌ای بوده و لایق بهترین رفتارها با خودتان هستید.
توصیه مهم برای رسیدن به آرامش درونی
1 - خداوند را ستایش كنید و همواره از گناهان مختلف مخصوصاً گناهان كوچك بیم داشته باشید.
2 - به همه ی عقاید احترام بگذارید.
3 - به دیگران عشق بورزید.
4 - محیط خود را سلامت و بهداشتی نگه دارید.
5 - بینوایان را دستگیری كنید.به گدا پول ندهید . فقط او را تغذیه كنید و تنبلی را از او دور نمائید.
6 - فساد را رواج ندهید (مانند رشوه دادن وگرفتن).
7 - بینش خود را وسعت دهید واز حسادت بپرهیزید.
8 - دیگران را ببخشید وخوش رفتار باشید.
9 - یك شهروند و یك انسان نمونه باشید.
10 - درون خود را از افكار بیهوده خالی كنید. واجازه ندهید دیگران با سخنان یاوه ذهن شما را مشغول كنند.
11 - ایثار را سرلوحه قراردهید و از غیبت و دروغ بپرهیزید.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Tuba ، mehraeen ، فرزانه ، azadenameh ، نهال ، الهه 28 ، Fatima.r ، تینا
ارسال: #2
۱۳۹۱/۲/۲۶, ۱۲:۵۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۲/۲۶ ۰۱:۰۱ عصر، توسط nice.)
آفلاین
RE: راههای جلوگیری از استرس
0
0

توصیه برای کنترل موقعیت‌های استرس‌زا و کاهش استرس

زمانی که بیش از حد برای مسائل حساسیت قائل می‌شوید، برای تمام کردن کاری در زمان معین نیاز دارید سخت کار کنید یا در مسابقه‌ای ورزشی شرکت کرده‌اید و تنها به برنده شدن فکر می‌کنید، بدن شما با نشان دادن تغییراتی در خود که در اثر ترشح هورمون‌ها اتفاق می‌افتد استرس شما را نشان می‌دهد.

علائمی مانند ضربان قلب تندتر، نفس‌نفس زدن و کاهش چشمگیر انرژی بدنتان به شما می‌گویند که دچار استرس شده‌اید. این واکنش بدن در مقابل اضطراب را در اصطلاح پاسخگویی یا جنگ بدن در مقابل استرس می‌نامند‌ اما خبر خوب این است که راه‌هایی وجود دارد که شما بتوانید از پس استرس برآیید.


عوامل استرس زا
مسائل زیادی در زندگی هستند که می توانند باعث استرس شوند؛ زمانی که برای مصاحبه شغلی می‌روید یا‌ امتحان دارید ممکن است دچار استرس شوید. این استر‌س‌های کوتاه‌مدت کاملا طبیعی هستند ‌اما استرس‌های طولانی‌‌مدت که با اتفاقات و موقعیت‌های استرس‌زا به وجود ‌آمده و برای مدت زیادی همراه فرد باقی می‌مانند می‌توانند مشکلاتی در سلامتی فرد به وجود بیاورند.

مشکلات شخصی استرس‌زا
به خطر افتادن سلامتی به‌خصوص ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، دیابت یا ورم مفاصل مشکل‌های روحی مانند عدم توانایی در بروز عصبانیت، افسردگی، ‌اندوه یا احساس گناه اشکال در رابطه‌های شخصی برای مثال، احساس کمبود در رابطه با دوستان یا نداشتن پشتیبان خوب در زندگی تغییرات بزرگ در زندگی مانند مرگ یکی از والدین یا همسر، از دست دادن شغل، ازدواج یا مهاجرت به یک شهر یا کشور دیگر استرس در خانواده مانند استرس یکی از فرزندان یا اعضای خانواده یا مراقبت از یکی از اعضای خانواده که مسن یا مریض است.


وجود تضاد بین شرایط زندگی با اعتقادها یا ارزش‌های شخصی؛ به عنوان مثال شما ارزش زیادی برای خانواده خود قائل هستید‌ اما نمی‌توانید زمانی را که دوست دارید به آنها اختصاص دهید.


موقعیت‌های شغلی و اجتماعی استراس‌زا زندگی در محیطی که جرم، آلودگی، جمعیت یا صدا بسیار زیاد است. فقر، احساس تنهایی یا مواجهه با تبعیض براساس طبقه اجتماعی یا ‌سن ناراضی یا خوشحال نبودن از کار یا داشتن کاری که بسیار سخت است.
از دست دادن یا پیدا نکردن کار استرس پس از حوادث ناگوار جنگ یا بلایای طبیعی مثل زلزله هم می‌توانند باعث استرس در فرد شوند. این حوادث ممکن است استرس‌های بسیار شدید و حادی را به فرد وارد کنند.یافتن موقعیت‌های استرس‌زا
گاهی اوقات کاملا مشخص است که استرس از کجا به فرد وارد می‌شود؛ مانند احساس استرس پس از مرگ عزیزان، بچه‌دار شدن یا ازدواج کردن ‌اما گاهی اوقات فرد دلیل اصلی عصبی شدن و استرس خود را نمی‌داند.


هر کسی استرس را از راه‌های متفاوتی درک می‌کند ‌اما دانستن این موضوع که چرا دچار استرس شده‌ایم کمک بسیار زیادی به کنترل استرس و مقابله با آن می‌کند. روان‌شناسان توصیه می‌کنند تا فرد یک دفترچه یادداشت تهیه کرده و زمان‌هایی را که دچار استرس می‌شود یادداشت کند.
نوشتن این زمان‌ها و یادداشت کردن چگونگی احساس و واکنش در مقابل استرس به فرد کمک می‌کند تا متوجه شود دلیل اصلی استرس او در مواقع گوناگون چیست و سپس قدم به قدم استرس خود را کاهش داده و بهتر شود.8 قدم برای کاهش استرس
بعد از فهمیدن اینکه چه چیزهایی باعث استرس می‌شوند باید با ایجاد تغییرهایی در زندگی خود تلاش کنید، استرس را کنترل کنید و آن را کاهش دهید:
مدیریت زمان راهی برای پیدا کردن زمان لازم برای انجام کارهایی است که می‌خواهید یا نیاز دارید تا انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید کدام کار باید به سرعت انجام شود و کدام یک را می‌توان به بعد موکول کرد. مدیریت زمان زندگی را آسان‌تر و معنی‌دار و استرس را کمتر می‌کند.


تعادلی بین کار، بودن با خانواده و کارهای شخصی خود ایجاد کنید. این کار موضوع راحتی نیست و در تعطیلات و آخر هفته‌ها سخت‌تر هم می‌شود. با دقت به زمان‌هایی که در طول روز می‌گذرانید و کارهایی که انجام می‌دهید توجه کنید، ممکن است کارهایی باشند که اصلا نیازی به انجام آنها در طول روز نیست.
به‌اندازه کافی بخوانید. خواب کافی در طول شب شرایط بدن فرد را بهبود می‌بخشد و استرس را در طول روز کاهش می‌دهد.


عادت‌های سالم را در پیش بگیرید؛ برای مثال غذاهای سالم بخورید و سیگار نکشید. سالم ماندن بهترین دفاع در مقابل استرس است
ورزش کردن حتی اگر یک پیاده‌روی باشد استرس را کاهش می‌دهد.


داشتن تفکر مثبت؛ به عبارت دیگر اینکه چگونه فکر می‌کنید بر احساس شما اثر می‌گذارد. تفکر مثبت کمک می‌کند تا با تغییر دیدگاه، با مشکلات مبارزه کرده و از پس آنها بر بیایید.
مورد حمایت قرار گرفتن در زندگی از طرف خانواده، دوستان و جامعه بر اینکه شما چگونه استرس را تجربه می‌کنید تاثیر بسیار زیادی دارد. داشتن یک حامی به شما کمک می‌کند تا سالم بمانید، حمایت به معنی داشتن عشق، صداقت و راهنمایی از سوی دیگران است. ممکن است درخواست کمک سخت باشد‌اما این به معنی ضعیف بودن شما نیست. اگر احساس استرس می‌کنید می‌توانید از خانواده یا دوستان، مشاور خانواده و یا یکی از همکاران خود کمک بگیرید.


اتفاق‌های استرس‌زا می‌توانند احساس بدی در شما ایجاد کنند و در این هنگام شما تنها روی قسمت بد موضوع تمرکز می‌کنید نه قسمت مثبت آن؛ این حالت تفکر منفی نامیده می‌شود. این موضوع می‌تواند به شما احساس ترس، عدم‌امنیت، افسردگی یا دلواپسی منتقل کند یا احساس عدم‌کنترل یا بی‌ارزشی به شما بدهد. مبارزه با این فکرهای منفی می‌تواند به میزان چشمگیری استرس را کاهش دهد. شما می‌توانید راه‌های مبارزه با این نوع افکار را با کمک یک مشاور یاد بگیرید.


جنگ با استرس
بعضی از انواع استرس‌ها طبیعی و مفید هستند ‌اما اگر با هر اتفاقی دچار استرس می‌شوید یا استرس ناشی از اتفاقی، زمانی طولانی همراه شما می‌ماند باید فکری به حال این مساله کنید. در چنین شرایطی روابط شما تحت تاثیر استرس آسیب‌ خواهد دید.


استرس بخشی از زندگی روزمره همه افراد است و نمی‌توان از آن جدا شد ‌اما شما می‌توانید تلاش کنید تا موقعیت‌های استرس‌زا را کاهش دهید، واکنش‌های مقابل استرس را کنترل کنید و زندگی را تا حدی در برابر استرس ایمن نگه دارید. همچنین به نوع زندگیتان توجه کنید، نوع زندگی‌ای که شما برای خود انتخاب می‌کنید بر سطح استرس شما تاثیر می‌گذارد.

منبع : salamatnews.com
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط behnam ، شيرين ، Tuba ، mehraeen ، فرزانه ، azadenameh ، نهال ، بهنام ، الهه 28 ، Fatima.r ، تینا
ارسال: #3
۱۳۹۱/۲/۳۰, ۱۱:۲۴ صبح
آفلاین
RE: راههای جلوگیری از استرس
0
0

استرس تان را مدیریت کنید!

استرس چه مثبت و چه منفی، نشان دهندۀ این است که ما باید خودمان را با شرایطی که تغییر می‌کند، وفق دهیم. بنابراین استرس زیان آور نیست. فقط زمانی ناخوشایند است که آسیبی به ما برساند، ما را ناتوان کند، و مانع از انجام کارمان شود؛ یا زمانی مضر است که روی هم انباشته شود و ما هیچ جا را بدون استرس نبینیم.

بنابراین بی فایده است که سعی کنیم استرس را به طور کل از بین ببریم: استرس پاسخی طبیعی به شرایط متفاوتی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. خیلی بهتر است که سعی کنید استرس تان را "مدیریت کنید"، یعنی نگذارید که خودش را به رفتارهای تان تحمیل کند.

برای مدیریت استرس، باید دلایل آن را پیدا کرد
اولین راه برای مدیریت استرس، تحلیل آن است. هیچ چیز بدتر از آن نیست که برای این احساس استرس و نگرانی هیچ کاری انجام نشود! این در حالی است که هر استرسی دلیلی دارد.
گاهی اوقات ما می‌توانیم بر روی این دلیل تأثیر بگذاریم: اگر من همیشه دیر به سر کار می‌رسم و این موضوع به من استرس وارد می‌کند، برای حل این مشکل مثلاً می‌توانم یک ربع زودتر از خواب بیدار شوم.
دلایل دیگر استرس، خصوصاً در رابطه با محیط های زندگی ما (سروصدا، ترافیک و چیزهای دیگر)، تقریباً در حیطۀ اختیارات مان نیستند.

اگر واقعاً نمی‌توانیم برای مقابله با آنها کاری انجام دهیم، عاقلانه ترین کار این است که خودمان را با آنها سازگار کنیم. آیا باید زمانی را در ترافیک بمانید؟
از این فرصت برای لیست کردن کارهای خوشایندی که می‌خواهید در هفته ای که می‌آید انجام دهید، بهره ببرید. همسایه تان خیلی سروصدا می‌کند؟ تمرین های تنفسی برای بازیابی آرامش انجام دهید... به این ترتیب فقط سروصدا را تحمل کرده اید و دیگر عصبی نشده اید.
برای مقابله با استرس، تفکرات جدیدی نیاز است
کنترل افکار یا احساسات مان دشوار است؛ اما اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، دیگر مجبور به تحمل ناملایمات نیستیم. یاد بگیرید که چگونه افکار منفی یا نگران کننده را بیرون کنید و در نتیجه استرس تان را کاهش دهید. این کار ذهن مان را آزاد می‌کند که از اقدامی مفیدتر است!
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Tuba ، azadenameh ، behnam ، نهال ، بهنام ، الهه 28 ، Fatima.r ، تینا
ارسال: #4
۱۳۹۲/۹/۴, ۱۲:۲۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۹/۴ ۱۲:۳۲ عصر، توسط Tuba.)
RE: راههای جلوگیری از استرس
0
0

چگونه استرس صبحگاهی را ضربه فنی کنیم؟

معمولا برای کسانی که شاغل هستند و باید صبح زود از خواب بیدار شده و برای رفتن به محل کار شال و کلاه کنند، استرس امری اجتناب ناپذیر است.

این استرس اما قابل کنترل و مدیریت است به شرطی که راه و روش آن را بلد باشید.

آنچه پیش روی شماست، راهکارهای ساده و عملی برای رهایی یا دستکم به حداقل رساندن استرس های صبحگاهی است.


۱ - آلارم های آرامبخش انتخاب کنید

برای زنگ ساعت خود یک آهنگ یا صدای آرام مثل صداهای طبیعت انتخاب کنید که به جای پریدن ناگهانی از خواب شما را به آرامی بیدار کند. همچنین توصیه می‌شود که شب زودتر بخوابید تا صبح وقت بیشتری برای آماده شدن داشته باشید و به این ترتیب، کمتر دچار استرس صبحگاهی خواهید شد.


۲ - در طول روز آب کافی بنوشید

حتما در طول روز آب به اندازه کافی بنوشید و مراقب باشید بدنتان دچار کمبود آب نشود. کم آبی و خشکی بدن از عوامل موثر در تشدید استرس به ویژه در ابتدای روز است.


۳ - زمان کوتاهی ورزش کنید

یک ورزش صبحگاهی سبک و کوتاه مدت مثلا تا ۱۵ دقیقه تاثیر بسزایی در کاهش استرس اول روز دارد.


۴ - خوردن صبحانه را فراموش نکنید


یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش استرس صبحگاهی، خوردن صبحانه سالم و مقوی است. غذاهای خانگی، ماست و میوه تازه از گزینه‌های مناسب برای وعده غذایی صبحانه هستند.


۵ - ۱۰ دقیقه زودتر از خانه خارج شوید

برای اینکه در طول مسیر استرس دیر رسیدن و تاخیر خوردن را نداشته باشید بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زودتر از خانه خارج شوید تا سر وقت به محل کار برسید.


۶ - انعطاف پذیر باشید

نسبت به پیشامدها، وظایف و اتفاقات، انعطاف‌پذیر باشید و خود را با مسائلی که پیش می‌آیند، هماهنگ کنید. به خاطر مسائل جزئی به خودتان استرس وارد نکنید و اگر کارها آشفته شده هدفتان را که حفظ آرامش است به خودتان یادآوری کنید.
http://www.aftabir.com/
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط amour ، نهال ، بهنام ، الهه 28 ، Fatima.r ، تینا
ارسال: #5
۱۳۹۲/۹/۲۸, ۰۷:۳۰ عصر
RE: راههای جلوگیری از استرس
0
0

No63No63No63No63No63No63No63No63No63No63
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط الهه 28
ارسال: #6
۱۳۹۲/۱۰/۱, ۱۰:۰۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۱۰/۱ ۱۰:۰۴ عصر، توسط Nini.)
غایب
روش هاي كاهش استرس
0
0

12 روش براي كاهش استرس و افسردگي

نکته شماره 1: نرمش جسمانی

نرمش باعث ترشح مسکن های طبیعی (اندرفین) در بدن می شود. اندرفین که همان مرفین طبیعی است باعث کاهش خستگی و احساس آرامش می شود. روزانه 20 دقیقه ورزش در کاهش استرس و افسردگی بسیار موثر است.

نکته شماره 2: نرمش روحی

روشهای زیادی برای کنترل ذهن وجود دارد. مانند یوگا، مدیتیشن، تمرکز، دعا و نیایش و امثالهم. مهم نیست که شما چه روشی را انتخاب می کنید. مهم این است که به یک روش پایبند باشید و روزانه آنرا انجام دهید.

نکته شماره 3: داشتن یک دوست صمیمی

داشتن یکنفر برای دردل در خانواده و یا بین دوستان برای صحبت کردن درباره ناراحتی ها و مشکلات بسیار موثر است. صحبت کردن با یک دوست باعث می شود شما احساس بهتری داشته باشید.

نکته شماره 4: عضویت در گروه

عضویت در یک گروه اجتماعی و متعهد بودن به آن گروه به آرامش شما کمک می کند. مثلا عوضیت در یک گروه عکاسی یا نقاشی سپس به اشتراک گذاشتن عکسها و نقاشیها، یا سایر موارد مورد علاقه خود. حتما با دیگران در موضوعات مورد علاقه خود مشارکت کنید.

نکته شماره 5: نوشتن

احساسات خود را بنویسید. برای خودتان بنویسید. لزومی ندارد که کسی آنها را بخواند. نوشتن باعث می شود شما با خودتان دردل کنید. خاطرات روزانه خود را بنویسید. این روش بسیار موثر است.

نکته شماره 6: طبیعت

هفته ای یکبار به طبیعت سر بزنید. اگر کنار کوه زندگی می کنید یا دریا حتما طبیعیت را تماشا کنید. تماشای طبیعت باعث آرامش شما می شود.

نکته شماره 7: عشق

آن چیست که باعث میشه شما بخاطرش صبح از خواب بیدار بشوید و یا شبها تا دیر وقت بیدار بمایند. آن انگیزه می تواند دیدن یک دوست، دیدن فیلم، باغبانی یا هر چیز دیگر باشد.

نکته شماره 8: داوطلب شوید

برای انجام امور خیریه و کمک به دیگران داوطب شوید. کمک به دیگران باعث می شد که شما احساس پوچی نکنید و متوجه شوید که چقدر برای دیگران ارزشمند هستید.

نکته شماره 9: لذت ببرید

هرکاری که شما از آن لذت می برید هفته ای یکبار انجام دهید. مثل خوردن یک غذای خوشمزه، رفتن به سینما، رفتن به شهربازی و ...

نکته شماره 10: داشتن یک پرنده

حیوانات دوستان خوبی برای انسان هستند. حیوانات را دوست داشته باشید. داشتن یک پرنده، چند ماهی و یا یک مرغ به شما کمک می کند تا کمتر به مشکلات فکر کنید.

نکته شماره 11: موفقیت ها

موفقیت های خود را در یک کاغذ بنویسید و از آن فهرست تهیه نمایید با تاریخ. و هر چند ماه به آن نگاه کنید و آنرا بخوانید. این باعث می شود که شما نقاط قوت خود را فراموش نکنید.

نکته شماره 12: خندیدن

خنده بر هر درد بی درمان دواست. از خندیدن خجالت نکشید. مطالعات زیادی وجود دارد که نشان میدهد خندیدن باعث افزایش طول عمر و بهبود بیماریها می شود. همیشه لبخند بر لب داشته باشید. حتی مصنوعی. این باعث می شود که آرام آرام شما عادت به خندیدن کنید.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط بهنام ، Farnoosh ، نهال ، Fatima.r ، Tuba ، تینا ، nazii ، azadenameh
ارسال: #7
۱۳۹۳/۱/۲۵, ۱۱:۰۸ صبح
RE: راههای جلوگیری از استرس
0
0

شعله استرس را با یک لیوان آب خاموش کنید!

به دنبال راهی ساده برای رها شدن از زندگی پُراضطراب هستید؟ پس یک لیوان آب میل کنید.

رابطه مصرف آب و کاهش استرس به صورت کاملا مستند ثابت شده است. بعد از اکسیژن، حیاتی‌ترین ترکیب برای بدن آب است.

بدون آب، بدن شما دهیدراته (کم‌آب) می‌شود و تولید هورمون‌های قدرتمندی مانند آدرنالین و کورتیزول افزایش می‌یابد. این‌ها هورمون‌هایی هستند که در شرایط ستیز و گریز تولید می‌شوند. به عبارتی این هورمون‌ها بدن را برای شرایط اضطراری و عکس‌العمل‌های ناگهانی و سریع آماده می‌کنند. به عنوان مثال ضربان قلب را تندتر می‌کنند، تنفس را شدیدتر می‌کنند و قند خون را بالا می‌برند.

تحقیقات نشان داده‌اند که کم شدن تنها نیم لیتر از آب بدن، به بالا رفتن مقدار کورتیزول در خون منجر خواهد شد. با مصرف آب غلظت این هورمون استرس‌زا در خون کمتر می‌شود که نتیجه، آسوده شدن خاطر است!

75 درصد از جسم انسان را آب تشکیل می‌دهد به همین دلیل در کمبود آب، بدن به خوبی کار نخواهد کرد. همه اعضای بدن ما به ویژه مغز، برای داشتن عملکرد مناسب و صحیح، شدیداً وابسته به آب هستند. آب برای بدن مانند روغن برای موتور اتومبیل است. همان طور که اتومبیل بدون روغن متوقف می‌شود، بدن نیز بدون آب متوقف خواهد شد. خوشبختانه بدن ما به اندازه موتور اتومبیل سختگیر نیست و بدون آب نیز برای مدتی به کار کردن ادامه می‌دهد. البته تحت استرس.

وقتی شما مضطرب هستید ضربان قلبتان تندتر می‌شود و با شدت بیشتری نفس می‌کشید و در نتیجه بدنتان آب بیشتری از دست می‌دهد. همچنین در طول زمان استرس، بیشتر اتفاق می‌افتد که خوردن و آشامیدن را فراموش کنید. در چنین مواقعی فقط با مصرف مقدار مناسبی آب می‌توانید عملکرد خوبی داشته باشید و بهترین تصمیم‌ها را بگیرید.

هیدراسیون (وضعیت آب بدن) و استرس دارای یک چرخه معیوب هستند

استرس می‌تواند سبب دهیدراسیون (کم شدن آب بدن) بشود و دهیدراسیون می‌تواند منجر به استرس شود. این یک چرخه معیوب است که شما می‌توانید با افزایش مصرف روزانه آب، آن را بشکنید؛ مانند استرس، کم‌آبی بدن نیز عوارضی همچون تپش قلب، تهوع، دلهره، ضعف و سرگیجه و سردرد را ایجاد می‌کند؛ بنابراین می‌توان با پُرآب نگه‌ داشتن بدن، مقداری از این‌گونه عوارض جسمانی را که استرس سبب آن‌هاست، کاهش داد. پس مصرف آب می‌تواند علاوه بر خود استرس، عوارض آن را نیز کمتر کند.

چگونه به کم آب بودن بدن پی ببریم؟

1- اگر تشنه هستید، آب بدنتان کم است و باید جبران شود.

2- یک راه بسیار ساده و معتبر برای ارزیابی وضعیت آب بدن، رنگ ادرار است. ادرار باید بی‌رنگ متمایل به زرد باشد (در افراد نرمال و بدون بیماری خاص). ادرار پررنگ نشان از کم‌آبی بدن دارد. هر چه رنگ ادرار تیره‌تر باشد بدن کم‌آب‌تر است. در چنین شرایطی باید آب مصرف کنید حتی اگر تشنه نباشید.

نوشیدنی‌ها و مایعات دیگر، مانند آب عمل نمی‌کنند

آب تنها ترکیبی است که در بدن تحت پروسه هضم قرار نمی‌گیرد. آبی که می‌خورید، مستقیماً وارد معده می‌شود و از آنجا به روده کوچک جاری می‌شود؛ جایی که بخش اعظم آن (بدون تغییر) از لا به لای دیواره روده، وارد جریان خون می‌شود. همه نوشیدنی‌ها و مایعات دیگر، ابتدا باید در سیستم گوارش هضم شوند تا آب آن‌ها از مواد دیگر موجود در نوشیدنی جدا شده و مورد استفاده بدن قرار گیرد یعنی بیشتر آب به دست آمده از آن‌ها صرف به کار انداختن دستگاه گوارش می‌شود و فقط مقدار اندکی آب برای هیدراته (پر آب) کردن بدن باقی می‌ماند.

بعضی نوشیدنی‌ها مانند چای و قهوه عملاً بدن شما را کم‌آب‌تر می‌کنند. چرا که بدن مجبور می‌شود همه آب به دست آمده از آن نوشیدنی را صرف پردازش و متابولیزه کردن کافئین و سایر مواد شیمیایی موجود در آن کند. در حالی که احساس تشنگی شما را از بین می‌برند و شما را از مصرف آب منصرف می‌کنند.

نوشیدنی‌های شکر دار، قند خون را به بالاتر از محدوده مناسب می‌رسانند و این امر بدن را مجبور می‌کند تا همه آب به دست آمده از نوشیدنی را صرف پروسه پایین آوردن قند خون به محدوده ایمن کند. این موضوع به ویژه در کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که تمایلشان به یک نوشیدنی شیرین زیاد است و جسم کوچکشان آسیب‌پذیرتر.

اگر به اندازه کافی آب نخورید، بدن شما دیگر پیام تشنگی را صادر نخواهد کرد. به جای تشنگی، پیام گرسنگی از مغزتان می‌رسد. به عبارت دقیق‌تر هنگامی که تشنه هستید آن را به صورت گرسنگی درک خواهید کرد. نتیجتاً در پاسخ به پیام کم‌آبی بدن، به دنبال غذا خواهید رفت. از آنجایی که جریان هضم غذا نیازمند آب است بدن با سرعت بیشتری کم‌آب‌تر می‌شود. این می‌تواند پاسخ سۆال کسی باشد که می‌پرسد: چرا مصرف کم آب، نهایتاً منجر به چاقی می‌شود؟

کم شدن آب بدن به افزایش درد منجر می‌شود


وقتی بدن در حالت دهیدراته قرار می‌گیرد، مغز، آب را به بخش‌هایی از بدن که نیاز بیشتری به آن دارند می‌فرستد. برای انجام این عمل، مغز از نوعی پیغامبر عصبی به نام هیستامین استفاده می‌کند. هنگامی که هیستامین با حس‌گرهای درد برخورد می‌کند حس شدیدی از درد و استرس شروع می‌شود. این مطلب نیز خاصیت آرام‌بخشی آب را ثابت می‌کند.

مهم‌تر از همه، مغز شماست

در بین اعضای بدن، مغز بیش‌ترین نیاز را به آب دارد. 85 درصد از سلول‌های مغز را آب تشکیل می‌دهد. مغز برای تولید انرژی مورد نیاز خود، نیازمند آب و گلوکز است.

کمبود آب در مغز منجر به دلهره، عصبانیت، افسردگی و اختلال در تفکر، می‌شود. تصور کنید که این عوارض چه تأثیر عمیقی در قدرت یادگیری فرزند شما خواهند داشت.

به آرامی بدنتان را هیدراته کنید


چنانچه به اندازه کافی آب مصرف نمی‌کنید، باید مقدار آب مصرفی روزانه خود را به تدریج افزایش دهید. بدن شما به کم‌آبی عادت کرده است و افزایش ناگهانی مصرف آب به بیش از ظرفیت فیلتراسیون کلیه‌ها، ممکن است شما را با مشکلات جدی روبه رو کند.

در این‌ باره به توصیه‌های زیر توجه کنید:

* به مقدار آب مصرفی خود، روزانه یک لیوان اضافه کنید.

* توجه داشته باشید که با بیشتر شدن مصرف آب، حجم ادرار نیز باید به همان اندازه افزایش یابد.

* چنانچه به دنبال مصرف آب زیاد، متوجه علائمی مانند تورم قوزک پا یا دور چشمانتان شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

* افزایش مصرف آب به بیشتر شدن دفع نمک از بدن سبب می‌شود؛ بنابراین بعد از دو هفته می‌توان مقدار اندکی نمک دریایی به رژیم غذایی روزانه اضافه کرد.

با مصرف به اندازه‌ی آب، به خودتان ثابت کنید که آب خوردن، استرس را از بین می‌برد.

منبع: تبیان
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط فریده یاری ، الهه 28 ، nazii ، نهال ، azadenameh
ارسال: #8
۱۳۹۳/۱/۲۷, ۰۳:۵۹ عصر
RE: راههای جلوگیری از استرس
0
0

"استرس"، تأثیر دارو در بدن را کاهش می‌دهد

میترا حفاظی کار‌شناس سلامت روان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران
گفت: در درمان بیماری‌های شدید روانی مصرف دارو بسیار مهم است ولی دارو به تنهایی
بیماران را درمان نمی‌کند. مانند بسیاری از بیماریهای دیگر افراد مبتلا به بیماریهای شدید روانی
احتیاج به حمایت، درک، همراهی خانواده و اطرافیان دارند تا سلامتی بیشتری به دست آورند
و عملکردشان بهبود یابد.

وی افزود: لازم به ذکر است که استرس به عنوان یکی از علل ایجاد کننده بیماریهای شدید
روانی مطرح است، بیشتر افراد دارای این بیماری‌ها تحمل کمی نسبت به استرس دارند و
حتی در مقابله و رویارویی با استرس‌های معمول زندگی نیز مشکل دارند.


حفاظی تأکید کرد: استرس تأثیر دارو و کنترل نشانه‌های این بیماری را کاهش می‌دهد و در
نتیجه ممکن است آن‌ها دوباره بروز پیدا کنند. بر این اساس متخصصان توصیه می‌کنند که
این بیماران باید از موقعیت‌ها و شرایط استرس‌زا و فشارآور به دور باشند. مؤثر‌ترین عامل در
به حداقل رساندن استرس خانواده است.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط azadenameh ، Tuba ، نهال
ارسال موضوع ارسال پاسخ


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ بازدید: آخرین ارسال
  راه‌حلی برای جلوگیری از سفید شدن موها paravar2008 4 896 ۱۳۹۲/۱۲/۲۷ ۰۱:۱۲ عصر
آخرین ارسال: Tuba
  چرا استرس شما را بیمار می کند؟ azadenameh 4 589 ۱۳۹۲/۹/۱۶ ۱۰:۴۰ صبح
آخرین ارسال: صدف
  کمی استرس مفید است azadenameh 4 390 ۱۳۹۲/۵/۱ ۰۲:۵۳ عصر
آخرین ارسال: میتی
  راهکاری جلوگیری از بروز دیسك كمر امید61 0 216 ۱۳۹۲/۳/۲۵ ۰۳:۵۷ عصر
آخرین ارسال: امید61
  جلوگیری از سرطان Farnoosh 0 546 ۱۳۹۰/۲/۳ ۰۱:۳۹ عصر
آخرین ارسال: Farnoosh

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

 انتخاب پوسته:

تماس با ماMS Worldبازگشت به بالابایگانیپیوند سایتی RSS