MyBB Pro

P30-ART

اعلانات انجمن
تکمیل/تصحیح اطلاعات پروفایل (حتما بخوانید)


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هشت ماده غذایی برای افزایش سیستم ایمنی بدن
مهمان گرامی، خوش آمدید!
نام کاربری
گذرواژه‌
[عضویت در انجمن]


جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

جستجو در گوگل

Googleدر اين سايت


درنا بلاگ

سرویس بلاگدهی درنا بلاگ
http://dornablog.com

مرکز تحقیقات و پژوهش های آماری

ویکی MSW
دانشنامه تخصصی ویکی MSW


آمار انجمن
» اعضا: 3845
» آخرین عضو: سید مهدی
» موضوع‌های انجمن: 5576
» ارسال‌های انجمن: 216408

آمار کامل

ارسال: #1
۱۳۹۱/۲/۹, ۱۱:۵۲ صبح
آفلاین
هشت ماده غذایی برای افزایش سیستم ایمنی بدن
0
0

مصرف کافی از مواد غذایی مفید برای سیستم دفاعی بدن، قدرت مقابله آن را بالا میبرد. این مواد غذایی به صورت های مختلف عمل می کنند. هرچه تعداد گلوبول های سفید خون در سیستم دفاعی بدن بیشتر باشد، بهتر می توانند با بیماری ها مقابله کنند و سلامتی بدن ارتقاء می یابد. در این مقاله قصد داریم شما را با ۸ نوع مختلف از این مواد غذایی آشنا کنیم.

اگر می خواهید دیگر به خاطر بیماری از دانشگاه یا سر کار جا نمانید، این مواد غذایی را نیز به برنامه غذاییتان اضافه کنید.


۱- ویتامین C : این ماده غذایی به دلایل زیادی در راس مواد غذایی مفید برای سیستم دفاعی بدن قرار می گیرد. تحقیقات زیادی روی فواید این ماده نسبت به مواد دیگر انجام گرفته است. تولید مکمل های ویتامین C هزینه ی کمتری می طلبد و به صورت طبیعی در میوه ها و سبزیجات بسیاری موجود می باشد. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین C میزان تولید گلوبول های سفید خون و پادتن را بیشتر می کند، به ویژه اینترفرون را که پادتنی است که روی سلول های را می پوشاند و از ورود ویروس به داخل آنها جلوگیری می کند. ویتامین C احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را با افزایش میزان کلسترول HDL کاهش می دهد و همچنین با مداخله در عملیاتی که از طریق آن چربی در شریان ها به پلاک تبدیل می شود، از بالا رفتن فشارخون نیز جلوگیری می کند. افرادی که ویتامین C را جزء یکی از اصلی ترین مواد در برنامه ی غذایی خود قرار می دهند، به میزان کمتری به بیماری های روده، پروستات و سرطان سینه مبتلا می شوند. لازم نیست برای ارتقاء سیستم دفاعی بدن میزان بسیار زیادی از این ماده غذایی استفاده کنید. حدود ۲۰۰ میلی گرم در روز میزان قابل قبولی به نظر می آید که از طریق خوردن ۶ وعده میوه به دست می آید. اگر از مکمل های ویتامین C استفاده می کنید، بهتر است به جای استفاده یکباره، آنرا در طول روز به تدریج مصرف کنید.

۲- ویتامین E : این ماده غذایی با اینکه به اندازه ویتامین C مفید نیست، اما فواید بسیار زیادی برای سیستم دفاعی دارد. ویتامین E تولید سلول های کشنده، سلولهایی که میکروب ها و سلول های سرطانی را از بین می برند، را افزایش می دهد. این ویتامین همچنین تولید سلول های B، سلول های ایمنی که برای از بین بردن باکتری ها پادتن ایجاد می کنند، را افزایش میدهد. مکمل های ویتامین E زوال واکنش های ایمنی را که در افراد سالخورده مشاهده می شود، بهبود می بخشد. این ماده غذایی مفید همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را نیز کاهش می دهد. مصرف ۳۰ تا ۶۰ میلی گرم از این ویتامین در روز برای افرادی که در برنامه غذاییشان از حبوبات و روغن های گیاهی استفاده می کنند کار دشواری نیست، اما مصرف بیش از این میزان کار دشواری به نظر می رسد، از اینرو استفاده از مکمل های این ویتامین برای ارتقاء سیستم دفاعی بدن ضروری است. برحسب شیوه کلی زندگیتان باید روزانه ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم از این ویتامین استفاده کنید. افرادی که ورزش نمی کنند، سیگار می کشند یا به میزان زیادی از مشروبات الکلی استفاده می کنند باید روزانه میزان بیشتری از این ویتامین استفاده کنند.

۳- کاروتینوئیدها: بتا کاروتین تعداد سلول های مقابله گر در برابر بیماری ها و سلول های T را افزایش می دهد و همچنین آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که رادیکال های آزاد را که بالا رفتن سن را تسریع می کند، نابود می کند. این هم مانند سه آنتی اکسیدان بزرگ دیگر، یعنی ویتامین C و E، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده است که بتا کاروتین احتمال سکته و حملات قلبی را کاهش داده و با تقویت سلول های دفاعی که ماکروفاژ نامیده می شوند و برای کشتن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرند، بدن را در برابر سرطان حفظ می کند. مکمل های بتا کاروتین تولید لمفوسیت های سلول های T و سلول های کشنده را نیز افزایش داده و قدرت این سلول ها را برای مقابله با سلول های سرطانی تقویت می کند. بتا کاروتین یکی از مهمترین کاروتینوئیدهاست، اما کاروتینوئیدهای بسیار دیگری نیز وجود دارند. محققان عقیده دارند که فقط بتا کاروتین نیست که این همه فایده در خود دارد، بلکه همه ی کاروتینوئیدها با هم عمل می کنند. به این دلیل است که اگر کاروتینوئیدها را با هم وارد برنامه غذایی روزانه تان کنید، مفیدتر از این است که فقط از مکمل های بتا کاروتین استفاده کنید. بدن بتا کاروتین را به ویتامین A تبدیل می کند که خود خواص ضد سرطانی و تقویت گر سیستم دفاعی دارد. اما میزان بیش از اندازه از ویتامین A می تواند سم در بدن ایجاد کند، از اینرو بهتر است بتا کاروتین اضافی مورد نیاز را از غذاها دریافت کنید و اجازه دهید بدن خود میزان لازم از آن را به ویتامین A تبدیل کند.

۴- بیوفلاوینوئیدها: این ماده غذایی با محافظت از سلول های بدن درمقابل آلاینده های محیطی، سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند. بیوفلاوینوئیدها پوسته سلولی را دربرابر آلاینده هایی که قصد چسبیدن به آنها را دارند، محافظت می کنند. در طول غشای هر سلول، فضاهای میکروسکوپی وجود دارد، که آلاینده ها، میکروب ها و سموم می توانند در آن فضاها جای گیرند و کم کم با خوردن پوسته سلول، به درون آن راه پیدا کنند. اما وقتی بیوفلاوینوئیدها این فضاها را پر می کنند، دیگر جایی برای قرار گرفتن سموم و آلاینده ها وجود ندارد. این مواد همچنین توانایی کلسترول برای ساخت پلاک در شریانها را نیز کاهش می دهد و همچنین احتمال ایجاد لخته در شریانها که موجب سکته یا حمله قلبی می شود را نیز کمتر میکند. تحقیقات نشان می دهد که افرادیکه میزان بیشتری بیوفلاوینوئید در برنامه غذایی خود دارند، کمتر به بیماری های قلبی-عروقی مبتلا می شوند. برنامه ی غذایی که در آن میزان زیادی از سبزیجات و میوه تازه دیده می شود، حداقل شش وعده در روز، بیوفلاوینوئید لازم برای بدن را تامین می کند.

۵- روی: این ماده معدنی مفید، تولید سلولهای سفید خون را افزایش می دهد و قدرت مقابله این سلول ها را در برابر بیماریها تقویت می کند. این ماده همچنین حاوی سلول های کشنده ای است که با سلولهای سرطانی می جنگند و باعث می شوند گلوبول های سفید پادتن بیشتری تولید کنند. تحقیقات نشان داده است که مکمل های روی رشد سرطان را کندتر می کند. روی تعداد سلولهای T از بین برنده بیماری را، به خصوص در افراد سالخورده که معمولاً با کمبود این ماده معدنی روبه رو هستند، افزایش می دهد. با اینکه برخی تحقیقات ادعا می کند که مکمل های روی به شکل قرص، می تواند احتمال بروز و شدت بیماری ها را کاهش دهد، تحقیقات دیگری موفق به اثبات این مسئله نشده اند. نکته مهم این است که مقدار بیش از اندازه از فلز روی در قالب مکمل (بیش از ۷۵ میلی گرم در روز) می تواند موجب مختل شدن سیستم دفاعی بدن شود. مصرف ۱۵ تا ۲۵ میلی گرم در روز به نظر کافی می رسد. در برخی موارد مشاهده شده است که مصرف مکمل های روی در کودکان می تواند بیماری های تنفسی را کاهش دهد، اما هنوز به طور جدی به اثبات نرسیده است. بهترین منبع برای استفاده از این ماده معدنی مفید، سیریال های صبحانه حاوی روی می باشد. منابع سرشار از روی موادغذایی حاوی روی میزان مصرف میزان روی (میلی گرم) صدف خوراکی ۶ عدد متوسط ۷۶ سیریال های صبحانه ۱ اونس ۰ تا ۱۵ خرچنگ ۳ اونس ۷ گوشت گاو ۳ اونس ۶ بوقلمون ۳ اونس ۳٫۸ حبوبات ½ فنجان ۱٫۲ تا ۱٫۸

۶- سیر: این ماده غذایی تقویت کننده ای بسیار قوی برای سیستم دفاعی بدن محسوب میشود، که تولید گلوبول های سفید را افزایش میدهد، فعالیت سلول های کشنده و از بین برنده بیماری ها را تقویت می کند، و تولید پادتن را نیز در بدن بیشتر می کند. این خواص تقویتگر سیر به خاطر ترکیبات سولفور آن مثل آلیسین و سولفید میباشد.سیر همچنین میتواند مانند یک آنتی اکسیدان عمل کرده و رادیکال های آزاد موجود در جریان خون را از بین ببرد. این ماده غذایی مفید بدن را در برابر سرطان نیز حفظ می کند. مشاهده شده است که در فرهنگ هایی که سیر به میزان زیاد در غذاهای روزمره مورد استفاده قرار می گیرد، افراد کمتر به سرطان روده مبتلا میگردند.

از آنجا که از چسبیدن پلاکت های خونی به هم و بسته شدن شریانها جلوگیری میکند، برای قلب نیز بسیار مفید است.

۷- سلنیوم: این ماده معدنی تولید سلولهای کشنده را افزایش داده و سلول های ضد سرطانی را در بدن تقویت می کند. بهترین منابع غذایی برای این ماده، ماهی تن، ماهی سُرخو، خرچنگ دریایی، میگو ، حبوبات، سبزیجات ، برنج قهوه ای ، زرده تخم مرغ ، پنیر روستایی ، مرغ ( گوشت سفید)، تخم آفتابگردان، سیر، گوشت بره می باشد.

۸- اسید چرب امگا ۳: تحقیقات نشان داده است که کودکانی که روزانه نصف قاشق چایخوری از روغن کتان استفاده می کنند، کمتر به بیماری های تنفسی مبتلا میشوند و کمتر از مدرسه غیبت می کنند. اسید چرب امگا ۳ در روغن کتان و روغن ماهی (مثل سالمون و ماهی تن و ماهی اسقومری) که فعالیت سلول های بیگانه خوار (گلوبول های سفیدی که باکتری ها را از بین می برند) را افزایش می دهد، می توانند تقویت کننده ای برای سیستم دفاعی به حساب آید. استفاده کافی از مکمل های اسید چرب، و مصرف ویتامین E با هم سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند. ۴ عادت رفتاری که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند برخی مواد غذایی و تاثیرات محیطی باعث می شود که سیستم دفاعی بدن نتواند به خوبی فعالیت کند.
موارد زیر خطرات جدی برای سیستم دفاعی بدن به حساب می آیند:

۱- مصرف بیش از اندازه شکر: خوردن ۱۰۰ گرم (۸ قاشق چای خوری) شکر، که معادل یک قوطی سودا است، می تواند توانایی گلوبول های سفید را در کشتن میکروب ها تا ۴۰ درصد کاهش دهد. تاثیر مخرب شکر بر روی سیستم ایمنی بدن، ۳۰ دقیقه پس از هضم آن شروع شده و تا ۵ ساعت ادامه می یابد. در عوض، هضم کربوهیدراتهای پیچیده و نشاسته هیچ تاثیر مخربی بر سیستم دفاعی بدن ندارد.

۲- مصرف مشروبات الکلی: مصرف مشروبات الکلی می تواند به دو صورت باعث اختلال کار سیستم ایمنی بدن شود. طریق اول با کمبود مواد مغذی کلی بدن است که باعث میشود بدن از کمبود مواد غذایی مفید برای سیستم دفاعی آسیب ببیند، و طریق دوم این است که الکل نیز مانند شکر، اگر به میزان زیاد مورد استفاده قرار گیرد، توانایی گلوبول های سفید را برای تکثیر شدن و از بین بردن سلول های سرطانی کاهش می دهد.

۳- آلرژی های غذایی: به طور ژنتیکی، ممکن است گاهای سیستم دفاعی برخی مواد مفید برای بدن را مانند شیر، جزء دشمنان بدن بشمارند و با آن مقابله کند که منجر به ایجاد آلرژی در افراد می شود. قبل از این مقابله، مرز روده مانند دیواره ای محکم است که از ورود بیگانگان جلوگیری می کند، اما پس چند مرتبه استفاده این دیوار فرو می ریزد و باعث می شود که مواد سمی نیز وارد جریان خون شود و بیماری به وجود آید.

چاقی بیش از اندازه: چاقی بیش از حد نیز می تواند باعث آسیب رساندن به سیستم دفاعی بدن شود. این مسئله بر توانایی تکثیر گلوبول های سفید و تولید پادتن تاثیر میگذارد و بیماری در فرد بیشتر اتفاق می افتد
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Tuba ، behnam ، maili ، سحر ، mehraeen ، نازنین2012 ، ~ ساحل ~ ، djnima
ارسال: #2
۱۳۹۱/۳/۲۹, ۰۱:۱۵ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۳/۲۹ ۰۱:۲۲ عصر، توسط nice.)
آفلاین
RE: هشت ماده غذایی برای افزایش سیستم ایمنی بدن
0
0


.jpg  images.jpg (اندازه: 10.66 KB / تعداد دفعات دریافت: 56)

سیستم دفاع طبیعی بدن یکی مهم‌ترین دستگاه‌های مجهز و خودکار پررمز و راز خلقت است.
گلبول‌های سفید و آنتی‌بادی‌ها از عوامل مهم در سیستم دفاعی بدن ما در برابر بیماری‌ها هستند. گلبول‌های سفید این توانایی را دارند تا به سرعت و با شدت، باکتری‌های مضر وارد شده به بدن را شناسایی و نابود کنند.

این سازوکار ایمنی یا در عروق خونی در حال گردش هستند و یا در غدد لنفاوی به حالت آماده باش قرار دارند. غدد لنفاوی که محل استقرار گلبول‌های سفید است، در نقاط مختلفی در بدن نظیر طحال، آپاندیس و سلول‌های کوپفر در کبد پراکنده‌اند.

همچنین پروتئین خاصی به‌نام آلبومین یکی از مواد بسیار مؤثر در انتقال مواد سمی از سراسر بدن به سلول‌های کبدی است. این مواد سمی در کبد شکسته شده و سپس از بدن دفع می‌شوند. بدون وجود مقادیر معینی آلبومین در خون، کبد و کلیه‌ها و سایر اعضای حیاتی قادر به ایفای نقش خود نخواهند بود.

همچنین، آلبومین یکی از باارزش‌ترین عوامل انتقال ویتامین‌ها، املاح معدنی، اسیدهای چرب غیراشباع، هورمون‌ها و سایر مواد و ترکیبات با ارزش در کل سیستم بدن است. اما گلبول‌های سفید جهت رشد، تکثیر و تقسیم مناسب و همچنین تامین مقادیر لازم آلبومین در خون نیاز به تغذیه پروتئین‌های با کیفیت دارند. اگر تغذیه صحیح نداشته باشیم، سیستم ایمنی ما نیز دچار آسیب خواهد شد.

مسلما تضعیف سیستم ایمنی بدن منجر به کاهش مقاومت فرد در برابر عوامل عفونی و بیماری‌زا خواهد شد و حتی ممکن است توانایی بدن در پاسخگویی به برخی دارو‌ها نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها کاهش پیدا کند. علاوه بر سوءتغذیه حتی سوختگی با آفتاب هم میزان گلبول سفید را کاهش می‌دهد، زیرا گلبول‌های سفیدی که در مویرگ‌ها قرار دارند توسط اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید از بین می‌روند.

بدون تردید تقویت سیستم ایمنی تأثیرات گسترده‌ای بر بدن می‌تواند داشته باشد. به‌عنوان مثال تقویت سیستم ایمنی می‌تواند در پروتکل‌های بهبود زخم‌ها و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده، مقابله با بیماری‌های عفونی نظیر آنفلوانزا، مسمومیت‌های غذایی و پیشگیری از انواع سرطان مورد توجه قرار گیرد. حتی تقویت سیستم ایمنی بدن، شدت آلرژی‌های فصلی را نیز می‌تواند کاهش دهد. استفاده از فراورده‌های طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی یک نقطه عطف در دورانی که تغذیه بشر مبتنی بر فراورده‌های شیمیایی شده است، به شمار می‌آید.

در چنین رویکردی علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، طیف گسترده‌ای از اثرات بیولوژیک سودمند دیگر نیز در اختیار بدن انسان قرار می‌گیرد. در این میان استفاده از عصاره جلبک‌های سبز نظیر کلرلا(Chlorella )نه‌تنها به‌منظور بهره‌مندی از مواد مغذی نظیر پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، املاح و بسیاری مواد سودمند دیگر مفید است بلکه برای سود جستن از اثرات بیولوژیک بسیار جالب نظیر توانایی آنان در خارج کردن سموم از بدن، بهبود سوخت‌و‌ساز بدن، ایجاد تعادل در عملکرد دستگاه گوارش، تامین سلامت قلب و عروق از طریق تنظیم فشار خون، تأثیر مثبت در دیابت، تقویت سیستم ایمنی و تأثیرات مفید دیگر صورت می‌گیرد.

منبع:http://www.neurologist.blogfa.com/post-5531.aspx
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط behnam ، یگانه ، Tuba ، maili ، mehraeen ، نازنین2012 ، ~ ساحل ~ ، نهال
ارسال: #3
۱۳۹۲/۱۱/۱۰, ۱۲:۳۰ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۱۱/۱۰ ۱۲:۳۱ عصر، توسط نازنین2012.)
RE: هشت ماده غذایی برای افزایش سیستم ایمنی بدن
0
0

چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

مریم سادات کاظمی - سیستم ایمنی مانند قدرت دفاعی عمل می‌کند
که از بدن در برابر تهاجمهای ویروسها و باکتری‌ها محافظت می‌کند.

خواب و استراحت کافی

استراحت مسأله بی‌اهمیتی نیست. خواب برای عملکرد مطلوب
اندامهای بدن و متابولیسم آنها (مجموعه واکنشهای شیمیایی بدن)‌
لازم است. بر اساس بعضی تحقیقات، کمبود خواب می‌تواند تعادل
هورمونی را بر هم بزند که این مسأله ممکن است بر افزایش وزن
تاثیر بگذارد. کمبود خواب سبب افزایش مقدار هورمون اشتها (‌گرلین) و
کاهش مقدار هورمون سیری 
( لپتین) می‌شود.

مخمرهای لاکتیک موجود در لبنیات

70درصد سلول‌های ایمنی در روده جا دارند. مراقبت از دستگاه گوارش
سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. مصرف مخمرهای لاکتیک که
باکتری‌های خوب هستند، بسیار مفید است که به مقدار زیاد در لبنیات
وجود دارد. این مخمرها با تخمیر شیر، آن را به ماست یا پنیر تبدیل
می‌کنند که حالت سفت این فراورده‌ها به همین دلیل است. بعضی
از انواع این باکتری‌ها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند و
سلولهای ایمنی طبیعی در روده را تحریک می‌کنند.

ورزش و فعالیت جسمانی

انجام فعالیت جسمانی به طور منظم و در حد متعادل، سیستم ایمنی
بدن را تحریک می‌کند. ورزش همچنین به حفظ تناسب اندام و سلامتی
نیز کمک می‌کند. استرس و خستگی، سیستم ایمنی را ضعیف
می‌کند و بدن را در مقابل عوامل بیماری زا آسیب پذیرتر خواهد کرد.
ورزش تأثیر مثبتی بر نشاط و سلامت جسمی و ذهنی دارد. همچنین
در تقویت سیستم ایمنی نیز تأثیرگذار است. بر اساس مطالعات
علمی، ثابت شده است که انجام فعالیت ورزشی شدید سیستم
ایمنی را ضعیف می‌کند. در واقع هنگام تمرینات سخت و شدید تولید
سلولها از جمله لنفوسیت‌ها خیلی بسرعت افزایش می‌یابد و
سپس کاهش یافته و حتی پس از ورزش متوقف می‌شود.
ورزشکارانی که در سطح خیلی بالا ورزش می‌کنند ممکن است
پس از تمرین در معرض عفونتهای تنفسی قرار گیرند.

محافظت در برابر سرما؛ عامل مؤثر تقویت سیستم ایمنی

ویروس، انگل بسیار ریزی است که با زندگی در یک سلول آن را
آلوده می‌کند. زمانی که ویروس وارد سلول می‌شود، قادر است
با سرعت بالایی تکثیر یابد. ویروسها در زمستان نسبت به تابستان
مقاومت بهتری دارند و به همین دلیل افزایش عفونت‌های تنفسی
مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا در فصل سرما بیشتر است. زمانی
که هوا سرد است، سیستم ایمنی بدن فعالیت بیشتری دارد تا
به تهاجمهای خارجی پاسخ دهد و در نتیجه ضعیف‌تر می‌شود. هنگام
سرمای شدید، بدن انرژی بیشتری از دست می‌دهد که آن را تولید
نمی کند. پوشاندن سر در هوای سرد بسیار اهمیت دارد، زیرا
بیشترین مقدار گرما از این قسمت بدن از دست می‌رود.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط الهه 28 ، azadenameh ، ~ ساحل ~ ، نهال ، تینا ، Tuba ، بابک آرمانی
ارسال موضوع ارسال پاسخ


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ بازدید: آخرین ارسال
  راهکارهایی برای درمان واریس Mahmoud61 3 567 دیروز ۱۰:۵۲ صبح
آخرین ارسال: الهه 28
  خواص سرکه در پیشگیری از تجمع چربی در بدن و افزایش وزن Mahmoud61 6 682 ۱۳۹۳/۲/۳ ۱۰:۳۵ صبح
آخرین ارسال: الهه 28
  داروی جدید برای درمان هپاتیت C Mahmoud61 3 438 ۱۳۹۳/۱/۲۷ ۰۴:۰۵ عصر
آخرین ارسال: azadenameh
  سه فایده ی مهم پتاسیم برای بدن MANSOOREH 1 705 ۱۳۹۳/۱/۲۷ ۱۱:۵۶ صبح
آخرین ارسال: نازنین2012
  دفتر سلامت: نیمی از افراد 15 تا 65 ساله کشور چاق هستند/ ته دیگ هیچ غذایی را نخورید Mahmoud61 1 38 ۱۳۹۳/۱/۲۶ ۱۱:۰۹ صبح
آخرین ارسال: Farnoosh
  تاثیرات امواج بر سیستم مغز و اعصاب nice 5 864 ۱۳۹۳/۱/۲۶ ۰۹:۱۵ صبح
آخرین ارسال: sattar
  چند تغییر ساده برای کاهش خطر ابتلا به سرطان paravar2008 1 469 ۱۳۹۳/۱/۲۵ ۱۱:۳۴ صبح
آخرین ارسال: الهه 28
  نوشابه برای مردان خطرناک‌تر است Mahmoud61 2 102 ۱۳۹۳/۱/۲۵ ۱۱:۲۱ صبح
آخرین ارسال: Tuba
  پنج عادت مهم برای سلامتی پوست الهه 28 6 309 ۱۳۹۳/۱/۲۴ ۰۸:۳۳ عصر
آخرین ارسال: الهه 28
  آشنایی با مواد غذایی موثر در درمان آسم ~ ساحل ~ 1 153 ۱۳۹۳/۱/۲۴ ۱۲:۳۴ عصر
آخرین ارسال: الهه 28

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

 انتخاب پوسته:

تماس با ماMS Worldبازگشت به بالابایگانیپیوند سایتی RSS