MyBB Pro

P30-ART

اعلانات انجمن


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات: 4.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
مهمان گرامی، خوش آمدید!
نام کاربری
گذرواژه‌
[عضویت در انجمن]


جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

جستجو در گوگل

Googleدر اين سايت


درنا بلاگ

سرویس بلاگدهی درنا بلاگ
http://dornablog.com

مرکز تحقیقات و پژوهش های آماری

ویکی MSW
دانشنامه تخصصی ویکی MSW


آمار انجمن
» اعضا: 7290
» آخرین عضو: mona_y
» موضوع‌های انجمن: 4182
» ارسال‌های انجمن: 256583

آمار کامل

ارسال: #1
۱۳۸۹/۱۱/۲۰, ۰۹:۴۴ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۹/۲۳ ۱۲:۳۳ عصر، توسط mehdi.)
آفلاین
ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
0
0

مريم جديد ميلاني/پژوهشگر کلينيك سلامت خانوادهمولتيپل اسکلروزيس (ام‌اس) يکي از بيماري‌هاي سيستم عصبي مرکزي و يک بيماري خودايمني است که مغز و نخاع را درگير مي‌کند. علايم بيماري ام‌اس غيرقابل‌پيش‌بيني و از فردي به فرد ديگر و حتي از زماني به زمان ديگر در يک فرد، متفاوت است و بسته به اينکه چه بخشي از سيستم اعصاب دچار ضايعه شده يا اندازه پلاک‌هاي ايجاد شده روي اعصاب به چه اندازه باشد، فرد مبتلا، علايم گوناگوني را نشان مي‌دهد. يکي از علايم جسمي شايع در بيماري ام‌اس، اختلال سلامت جنسي است.
دارا بودن عملکرد جنسي مطلوب در زندگي هر فرد بسيار اهميت دارد و سبب افزايش کيفيت زندگي‌اش مي‌شود و حتي مي‌تواند سبب کاهش استرس در فرد شود . سلامت جنسي متاثر از عوامل جسمي، رواني و اجتماعي است . شيوع اختلال جنسي در زنان مبتلا به ام‌اس 40 تا 80 درصد و در مردان 50 تا 90 درصد است. بيشترين اختلال جنسي در زنان به صورت کاهش ميل جنسي، کاهش رسيدن به اوج لذت جنسي، خشکي واژن، کاهش احساس يا بي‌حسي ناحيه تناسلي و در مردان به صورت کاهش ميل جنسي، اختلال در نعوظ و انزال است.
اختلالات سه‌گانه ميل جنسي در بيماران ام.اس
1 اختلال اوليه : تغييرات سيستم عصبي به دنبال بيماري ام‌اس سبب تغييرات در احساس يا پاسخ جنسي مي‌شود که شامل کاهش ميل جنسي، تغيير حس ناحيه تناسلي به صورت درد، بي‌حسي يا افزايش بيش از حد حس، خشکي واژن، کاهش تون عضلات واژن، مشکل در ايجاد و حفظ نعوظ، اختلال انزال و مشکل در رسيدن به ارگاسم است.
2 اختلال ثانويه: به دنبال علايم جسمي بيماري ايجاد مي‌شود که مي‌توان به موارد زير اشاره کرد: خستگي که سبب کاهش ميل جنسي مي‌شود؛ اسپاسم که در وضعيت‌هاي قرار گرفتن بدن هنگام فعاليت جنسي تاثير دارد و حتي سبب درد اندام‌ها مي‌شود؛ مشکلات دفع ادرار و مدفوع که چون مسيرهاي عصبي سيستم دفع ادرار و مدفوع و ناحيه تناسلي به هم نزديک و مشترک است، فرد از ايجاد رابطه جنسي به علت احتمال دفع ناگهاني ادرار يا مدفوع ترس دارد.
3 عوامل رواني، عاطفي ، اجتماعي و فرهنگي که مي‌توانند سبب اختلال در عملکرد جنسي شوند. افسردگي، اضطراب عملکردي و تغيير در تصوير ازخود و تصوير ذهني از بدن از جمله مواردي است که مي‌توان به آنها اشاره کرد.
اين سه اصل را از ياد نبريم
جهت کاهش مشکلات جنسي راهکارهايي را مي‌توان بيان كرد اما ابتدا بايد به 3 اصل توجه داشته باشيم:
1 داشتن فعاليت جنسي جزء مهم و ضروري از زندگي زناشويي است و هر دو زوج( زن و مرد) بايد در هر رابطه جنسي نقش فعال داشته و سعي در احترام و ارضاي يکديگر داشته باشند.
2 فعاليت جنسي فراتر از نزديکي است. فعاليت جنسي به موارد بسياري اطلاق مي‌شود که شامل احساس فرد از جذابيت جنسي خود، توانايي ايجاد ارتباط، معاشقه (لمس کردن و درآغوش گرفتن و...) و در نهايت نزديکي جنسي است . تاکيد مي‌شود که عشق ورزيدن به همسر سبب ارتقاء احساس خوب بودن مي‌شود.
3 احساس رضايت جنسي و چگونگي کسب آن کاملا فردي است و در افراد مختلف متفاوت است، بنابراين يک روش شايد در يک زوج موثر باشد ولي در زوج ديگري کارايي نداشته باشد.
جهت کاهش مشکلات جنسي براساس علل سه گانه ايجاد اختلال جنسي مي‌توان اقدامات زير را در نظر گرفت.
چگونه مي‌توانيم اختلالات جنسي اوليه را کاهش دهيم؟
علاوه بر اثرات بيماري، وضع روحي همسران نيز در پاسخ جنسي موثر است. بنابراين، ايجاد محيطي آرام و بدون استرس و از نظر روحي علاقه‌مند و آماده برقراري رابطه زناشويي بودن در کاهش مشکلات جنسي اوليه تاثير بسياري دارد.
توجه به بهداشت و آراستگي فردي در تمايل و تحريک جنسي موثر است. استفاده از محصولات جنسي که هم اکنون در داروخانه‌ها نيز وجود دارد نيز مي‌تواند به بهبود حس ناحيه‌تناسلي و کاهش خشکي واژن کمک کند. اما بايد توجه داشته باشيم اين محصولات بايد زير نظر پزشک و با توجه به مشکل فرد استفاده شود. در اختلالات نعوظ و انزال گاهي درمان مصرف دارو است که بايد زير نظر پزشک استفاده شود. در مصرف دارو حتما بايد به نحوه استفاده دارو توجه كرد تا بيشترين اثر دارو هنگام فعاليت جنسي باشد.
چگونه مي‌توانيم اختلالات جنسي ثانويه را کاهش دهيم؟
علايم جسمي بيماري ام‌اس مي‌تواند بر پاسخ‌هاي جنسي تاثير بگذارد و فعاليت‌هاي جسمي و رواني جنسي را دشوار کند. ورزش منظم و روزانه به کاهش علايم جسمي و بهبود احساس خوب بودن در فرد کمک مي‌کند. علاوه بر ورزش که روش بسيار موثري است راهکارهاي زير براي کاهش علايم جسمي بيماري و در نتيجه ارتقاي سلامت جسمي پيشنهاد مي‌شود:
1 خستگي: خستگي شايد شايع ترين علامت گزارش شده توسط بيماران مبتلا به ام‌اس باشد که مي‌تواند سبب ناتواني فرد شود. بدون توجه به انواع و علل خستگي، خستگي تاثير منفي بر علاقه به فعاليت جنسي دارد و سبب نارضايتي براي شروع فعاليت جنسي و حتي خودداري از صميمت با همسر مي‌شود. امکان دارد همسر سالم از اين عدم علاقه درک اشتباه کند و لذت و رضايت از همسر بيمار خود را از دست بدهد. در اين زمان وجود يک ارتباط باز و صادقانه که بحث آن شد بسيار موثر است. اقداماتي که مي‌توان براي مقابله با خستگي انجام داد عبارتند از :
• ذخيره انرژي براي اداره خستگي: فعاليت جنسي بايد در زماني از روز انتخاب شود که فرد بيمار بيشترين انرژي را دارد. يک استراحت کوتاه قبل از فعاليت جنسي بسيار کمک‌کننده است.
• رژيم غذايي مناسب: روزانه از پروتئين (گوشت و تخم‌مرغ)، ميوه و سبزي، حبوبات و غلات و لبنيات استفاده شود و ضمنا غذاي حجيم قبل از فعاليت جنسي استفاده نشود.
• رفع عوامل ثانويه ايجاد خستگي: خواب مناسب، درمان بيماري‌هاي زمينه‌اي و افسردگي، ايجاد محيطي مناسب از نظر گرما، نور و صدا. يک زوج بايد در طول هفته زماني را براي باهم بودن بدون حضور افراد ديگر حتي بچه‌ها در نظر بگيرند. برنامه‌ريزي براي زمان استراحت و باهم بودن مي‌تواند خستگي را کاهش دهد و همزمان نياز براي باهم بودن را رفع کند. داروهايي که پزشک براي کاهش خستگي تجويز کرده را نيز مي‌توان زماني مصرف کرد که بيشترين اثر آن در زمان شروع رابطه زناشويي ظاهر شود.
2 اسپاسم و درد: اسپاسم و درد در روابط جنسي محدوديت‌هاي بسياري ايجاد مي‌کند که مي‌توان از اقدامات زير براي کاهش اثرات ناخوشايند اسپاسم و درد استفاده کرد: استفاده از کمپرس‌هاي سرد و گرم؛ ماساژ؛استفاده از وضعيت‌هاي درست بدن در فعاليت زناشويي و توجه همسر به نقاط داراي اسپاسم و دردناک و همکاري مطلوب او براي کاهش ناراحتي بيمار.
3 اختلال دفع ادرار و مدفوع: يکي ديگر از علل نگراني و استرس، اختلال ادراري و دفعي است که ممکن است سبب اختلال جنسي شود. بي‌اختياري يا ترس از بي‌اختياري سبب مي‌شود تا فرد از فعاليت جنسي اجتناب کند. راه‌هاي بسياري براي غلبه بر بي‌اختياري وجود د ارد:
• نوشيدن مايعات به خصوص آب به ميزان کافي(8 ليوان يا بيشتردر روز): نوشيدن مايعات از عفونت‌هاي ادراري جلوگيري مي‌کند پس زمان منظم براي نوشيدن آب در نظر گرفته شود بايد:
• محدود کردن مايعاتي که سبب تحريک مثانه مي‌شود مانند مايعات داراي کافيئن و تئين مثل قهوه، نوشابه سياه، چاي و نيز مصرف الکل سبب تحريک مثانه مي‌شود.
• محدود کردن دريافت مايعات دو ساعت قبل از فعاليت جنسي.
• ورزش عضلات کف لگن جهت قوي کردن عضلات که علاوه بر تقويت عضلات ناحيه تناسلي و کاهش بي‌حسي ناحيه تناسلي، به کنترل ادرار نيز کمک مي‌کند. جهت انجام اين ورزش عضلات اطراف مقعد و محل خروج ادرار را منقبض کنيد و به سمت بالا بکشيد. براي اينکه بدانيد کدام عضله کف لگن است، مي‌توانيد هنگام خروج ادرار يک دفعه خود را منقبض کنيد و از خروج ادرار جلوگيري کنيد. در اين وضعيت شما عضلات کف لگن را منقبض کرده‌ايد. اين ورزش را در هر زماني از روز (ديدن تلويزيون، مطالعه، انجام کار روزانه و...) مي‌توانيد انجام دهيد.
هر بار 5 تا 10 ثانيه خود را منقبض کرده و سپس 10 تا 20 ثانيه خود را شل کنيد. اين ورزش را 3 بار در روز و هر بار 10 دفعه انجام دهيد.
• ماساژ مثانه: در اين روش دست‌ها مشت مي‌شود و روي مثانه( ناحيه انتهايي شکم) قرار مي‌گيرد و به صورت آرام و چرخشي به سمت پايين دست‌ها حرکت مي‌کند. اين روش در تخليه ادرار و جلوگيري از باقي ماندن ادرار در مثانه بسيار موثر است.
• خودداري از مصرف غذاهاي محرک دستگاه گوارش: موادي چون کافئين، الکل، ادويه‌ها، غذاهاي چرب و ديگر غذاهايي که خود فرد با تجربه متوجه مي‌شود، مي‌تواند براي دستگاه گوارش تحريک‌کننده باشد و سبب بي‌اختياري دفعي شود.
• دفع ادرار و مدفوع قبل از فعاليت جنسي.
چگونه مشکلات رواني و اجتماعي را کاهش دهيم؟
مسايل جنسي با هويت فردي، احساس خوب بودن و اعتماد به نفس در ارتباط است و فرآيندي است که در طول زندگي فردي از عواملي چون درک فردي، شرايط اجتماعي و عوامل رواني، فرهنگي و عقيدتي تاثير مي‌پذيرد. از سويي بيماري ام‌اس مي‌تواند روي درک از آينده فرد تاثير بگذارد و سبب غم، اضطراب و افسردگي و کاهش اعتماد به نفس شود که اين احساسات مي‌تواند سبب کاهش ميل جنسي و شکست در فعاليت جنسي شود. ترس از ناتواني موجود يا بالقوه تاثير منفي بر تصوير فرد از خود دارد. افراد مبتلا به ام‌اس شايد احساس کنند که از نظر جنسي جذابيت کمتري دارند. اين مساله به خصوص در فرهنگ‌هايي اتفاق مي‌افتد که احساس جذابيت با زيبايي، سلامت و فيزيک مناسب مرتبط است. افزايش ناتواني مي‌تواند سبب تغييرات زيادي در برنامه روزانه، از دست دادن کار و کاهش ارتباطات اجتماعي و وابستگي به ديگران براي مراقبت شود.
توجه به علايم جسمي ام‌اس مي‌تواند سبب غفلت از جنبه‌هاي روحي و رواني شود. مهم است که توجه کنيم افراد مبتلا به ام‌اس ايزوله نيستند و در خلاء زندگي نمي‌کنند. نگراني‌هاي آنها به ديگران انتقال مي‌يابد، تضاد در روابط ثبات يافته مي‌تواند ايجاد شود، اگر اين عوامل شناخته نشود و ارتباط باز و صادقانه برقرار نشود سبب مشکلات بسياري در روابط همسران و در نهايت طلاق مي‌شود. بايد به فرد بيمار زمان داده شود تا بر شرايط روحي و رواني خود غلبه کرده و در مورد ارتباط با همسر احساس اعتماد به نفس کند. کسب آگاهي‌هاي جنسي براي غلبه بر مشکلات جنسي در ام‌اس لازم است و بهتر است هر دو زوج باهم آن را بخوانند و در مورد روش‌ها با هم صحبت کنند. زماني که هر دو در آرامش هستند درمورد مشکلات جنسي باهم صحبت کنند و به هم کمک کنند، به يکديگر به دقت گوش دهند چون درک اشتباه و دلخوري‌هاي مکرر در نتيجه ارتباط ضعيف ايجاد مي‌شود.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط mehdi ، behnam ، باران ، faezeh ، بهنام ، rezami ، میترا رجایی ، حانیه ، Mahmoud61 ، مامان ، Farahnaz ، rayganyhakim ، alirezaxxx ، seti ، asaal ، مسعود بنی ، maili ، Tuba ، pak.seresht ، sattar ، قاصد امید ، نرگس.ن ، Melorin ، غزل مثبت ، mahdi7 ، nargess ، shahramnorozy ، shahryar_eng ، omid882AMA ، kamran.k
ارسال: #2
۱۳۹۱/۹/۲۳, ۱۲:۱۶ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۹/۲۳ ۱۲:۲۶ عصر، توسط mehdi.)
ام اس و رابطه جنسی ( مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
0
0

دوستان سلام. امروز یک مساله ای باعث شد بیام اینجا و مطلب با موضوع بالا رو براتون آماده کنم. توی تاکسی نشسته بودم که یک حاج آقایی که کنار راننده نشسته بود برگشت به راننده گفت که یک آقایی اومده دفتر خونشون جهت طلاق دادن همسرش . البته حاج آقا نمی دونست که ام اس چیه چون داشت می گفت شوهره گفته زنم ام ام اس داره منم فکر کردم که اون خانم بنده ی خدا چی میکشه! خوبه که من هنوز ازدواج نکردم چون اینطوری بیشتر بهم فشار میومد. خلاصه چون موردایی که ول کردن رفتن به خاطر این مساله زیاد شنیدم. اما به خدا بیماری خبر نمی کنه. واسه هر کسی ممکنه پیش بیاد. خود من هرگز فکرش به ذهنم نمی رسید خودم ام اس بگیرم. بابا ما همه آدمیم. در ضمن اومدم اینجا واسه دوستانی که احتمالا ام اس روی زندگی زناشوییشون تاثیر گذاشته یک مطلب آموزنده بگزارم. میدونم به درد تون می خوره انشاء الله.
تعجبی ندارد که بسیاری از بیماران ام اس از بی میلی جنسی سخن می گویند. با خستگی و اسپاسم عضلات و مشکلات کنترلی هیچکس نیست که تمایل به رابطه جنسی داشته باشد. اما راههایی هست که برداشتن چند قدم ساده به سمت آن می تواند عملکرد جنسی را بهبود ببخشد حتی با وجود ام اس.
سوال: ام اس چطور بر عملکرد جنسی تاثیر می گذارد؟
بدلیل تاثیرات بر سلسله ی اعصاب و اثرات روحی و روانی ناشی از ام اس عملکرد جنسی تغییر می کند.
تاثیر نورولوژیک ام اس بر عملکرد جنسی:
انگیزه ی جنسی از سیستم اعصاب مرکزی برانگیخته می شود چرا که مغز به اندامهای جنسی از طریق نخاع و سلولهای عصبی فرمان می دهد.تغییرات این مسیر ها بواسطه ی ام اس می تواند به شکل غیر مستقیم یا مستقیم بر عملکرد جنسی تاثیر بگزارد. مثلا نشانه های ذیل نتیجه ی مستقیم از بین رفتن میلین سلول عصبی در طناب نخاعی یا مغز می باشند:
۱. کاهش فرامین جنسی
۲. تغییر احساسات جنسی به : کرخ شدن، درد، حساسیت بیش از حد
۳. کاهش ترشحات جنسی
۴. سختی انزال
۵. (مشکل در ارضای جنسی )ارگاسم

نشانه های زیر می تواند به علت عوارض ناشی از تغییرات فیزیکی ام اس و یا درمانهای مربوطه رخ دهد:
۱.خستگی مفرط: می تواند میل جنسی را سرکوب نماید
۲. گرفتگی عضلات و اسپاسم آنها: می تواند با اعمال جنسی طبیعی تداخل کند و ایجاد درد نماید
۳.تغییرات حسی و سنسوریک:بواسطه ی ام اس این تغییرات می تواند تماس جنسی را ناملایم و ناخوشایند و دردناک نماید که ایم مساله باعث فرار بیمار ام اسی از روابط جنسی می گردد.
تاثیرات روانی ام اس روی عملکرد جنسی
از دست دادن میل به تماس جنسی می تواند نتیجه ی عوامل روانی و اجتماعی زیر باشد:
۱. افسردگی ناشی از ام اس
۲. دلواپسی بابت عدم عملکرد طبیعی جنسی
۳. تغییر تصویر فرد ام اسی از آینده ی خود با شریک زندگی اش
چه باید کرد؟
بهترین کار برای بهبود روابط جنسی این است که فرد ام اسی با شریک جنسی اش رو راست و راحت باشد و به راحتی بگوید چه چیز به خاطر بیماری آزار ش می دهد و این را درست در لحظه ای که اتفاق می افتد به شریکش بگوید تا به کمک او سعی کنند راهی برای لذت بردن بدون آزار فرد ام اسی پیدا کنند.هرگز فراموش نکنید که روابط جنسی و لذت جنسی تنها محدود به ارگاسم نمی شود. میلیونها راه برای لذت بردن از روابط جنسی هست که شاید به ارگاسم نشود اما به اندازه ی کافی فرح بخش و سالم است بی آنکه دردی را تحمیل کند و باعث شود شما شریک جنسی تان را طرد کنید که اصلا درست نیست. باید تمام چیزهایی که باعث لذت جنسی تان می شود را با شریکتان امتحان کنید و در میان بگذارید. ارتباطات کلامی درست کلید موفقیت است. با او صحبت کنید. در ضمن یک کتاب جالب هم هست که البته هنوز ترجمه نشده در ایران. می تونید این کتاب رو هم بخونید تا بهترین راه رو پیدا کنید. ولی هرگز تسلیم نشید. به ویژه شما خانومای عزیز.امید اولین قدم به سوی پیروزی است.اسم کتاب لاواسکیلز می باشد. توی موتور گوگل سرچ کنید می بینیدش. موفق باشید. اگر نتیجه ای از این گرفتین منو در جریان بگزارید با نظراتتون.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط mehdi ، Mahmoud61 ، Farahnaz ، rayganyhakim ، alirezaxxx ، مامان ، seti ، asaal ، Farnoosh ، behnam ، مسعود بنی ، باران ، maili ، Tuba ، pak.seresht ، sattar ، hana ، Melorin ، قاصد امید ، mahdi7 ، shahramnorozy ، شهریار ، susan67
ارسال: #3
۱۳۹۱/۹/۲۴, ۰۲:۳۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۹/۲۴ ۰۳:۰۰ عصر، توسط مامان.)
آفلاین
RE: ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
0
0

اختلالات جنسی در خانمهای مبتلا به ام اس (MS)

سيستم عصبي مرکزي انسان طوري آفريده شده است که بتواند به راحتي و با سرعت پيامهاي عصبي را منتقل نمايد. مثلا وقتي دست ما با يک بخاري داغ برخورد مي کند بلافاصله در عرض چند دهم ثانيه دست خود را بطرف عقب مي کشيم. در اين فرايند ابتدا گيرنده هاي حسي دست، احساس گرما را به مغز منتقل کرده و سپس از مغز پيامهائي به عضلات بازو و ساعد ارسال مي شود و اين عضلات با انقباض خود دست ما را از بخاري داغ جدا مي کنند. تمامي اين فرايند در عرض چند دهم ثانيه اتفاق مي افتد. سيستم عصبي براي انتقال پيامهاي عصبي از فيبرهاي عصبي استفاده مي کند که بصورت سيم کشي نقاط مختلف بدن را با هم هماهنگ مي کند (شکل 4).
فيبرهاي عصبي داراي يک پوشش هستند که به آن غلاف ميلين مي گويند. اين پوشش در هدايت پيامهاي عصبي نقش بسيار مهم دارد. در بيماري ام اس اين غلاف ميلين فيبرهاي عصبي دچار آسيب شده و تخريب مي شوند (شکل 5)
و در نتيجه سيستم عصبي نمي تواند بدرستي پيامهاي عصبي را منتقل کند. حال اگر فيبرها و مراکز عصبي دخيل در فرايند عملکرد جنسي آسيب ببينند، فرد مبتلا به انواع مختلف اختلالات جنسي خواهد شد (شکل 6).
زنان خيلي بيشتر از مردان مبتلا به ام اس مي شوند. عملکرد جنسي در زنان مبتلا به ام اس کاملا متفاوت از خانمهاي سالم است و در هر نوع از ام اس اختلالات جنسي مي تواند اتفاق بيفتد. در حدود 80-30 درصد خانمهاي مبتلا به ام اس داراي اختلالات جنسي هستند.
اختلالات جنسي شايع در زنان مبتلا به ام اس عبارتند از:
آسيب يا فقدان حس در دستگاه تناسلي خشکي واژن اختلال در رسيدن به ارگاسم از بين رفتن ميل جنسي درد در هنگام رابطه زناشوئي بيش فعالي جنسي نيز در اين خانمها گزارش شده است. آسيب به حس دستگاه تناسلي در زنان مبتلا به ام اس شايع است، علت آن آسيب به فيبرهاي عصبي است که حس را از دستگاه تناسلي به ناحيه مغز منتقل مي کنند. اين آسيب به حس دستگاه تناسلي منشاء ساير اختلالات جنسي از جمله اختلال در برانگيختگي جنسي و اختلال در بدست آوردن ارگاسم نيز است. يکي از راههاي ساده براي تشخيص اختلال در حس دستگاه تناسلي در زنان، استفاده از ويبراتور کليتوريس است. زنان مبتلا به ام اس که داراي اختلالات جنسي هستند، معمولا دچار اختلال در دستگاه ادراري تحتاني نيز مي باشند. آن بيشتر بصورت مثانه بيش فعال که منجر به تکرر ادرار شديد مي شود و ضعف در عضلات کف لگن که منجر به بي اختياري ادرار مي گردد، تظاهر مي کند. براي تشخيص اختلال در دستگاه ادراري تحتاني يک تست دقيق به اسم تست يوروديناميک وجود دارد که معمولا از آن استفاده مي شود.
مشکلات جنس در خانمهاي مبتلا به ام اس داراي سه منشاء به شرح زير مي باشند:

اوليه که ناشي از آسيب به سيستم عصبي است.
ثانويه که ناشي از عوارض جسمي بيماري است
ثالثيه که ناشي از مشکلات روحي رواني و عوارض داروهاي مصرف مي باشند.
مشکلات ثانويه که در خانمهاي مبتلا به ام اس مي توانند سبب اختلالات جنسي شوند به قرار زير هستند:
خستگي
ضعف عمومي
مختل شدن هماهنگي عضلات و لرزش
مشکلات ادراري و روده اي (بيشتر به شکل بي اختياري)
درد
از بين رفتن و مختل شدن حس
اختلال در حرکت اختلال در شناخت رواني

مشکلات ثالثيه که در خانمهاي مبتلا به ام اس مي توانند سبب اختلالات جنسي شوند به قرار زير هستند:
افسردگي و اضطراب
عصبانيت،ترس و غمگيني
کاهش اعتماد به نفس
تغيير روابط با شريک زندگي و تغيير نقش فرد در خانواده
عوارض داروهائيکه مصرف مي شوند داشتن سوند ادراري

خانمهاي مبتلا به ام اس که داراي اختلالات جنسي هستند، ده نکته زير را بايد به خاطر داشته باشند:
1.بايد با همسر خود مشکلات جنسي را به وضوح در ميان بگذارند. بيماري ام اس بسياري از جنبه هاي زندگي مشترک را تحت تاثير قرار مي دهد. شما براي انجام کارهاي روزانه و يا مراقبت از خود ممکن است نياز به کمک ديگران داشته باشيد. با برقراري روابط عاطفي خوب با همسر، روابط زناشوئي نيز رو به بهبودي خواهند داشت.
2.ساير بيماريهاي موجود را درمان کنيد. مثلا فشار خون و آرتروز بر عملکرد جنسي اثرات سوء دارند. درمان اينگونه بيماريها در بهبود عملکرد جنسي کمک کننده هستند.
3.هنگام مراجعه به پزشک خود حتما مشکلات جنسي را با وي درميان بگذاريد و از وي راه حل طلب کنيد. هر گونه داروئي که استفاده مي کنيد با پزشک خود در ميان بگذاريد و از عوارض آنها مطلع شويد. پزشک فقط موقعي مي تواند به شما کمک کند که از مشکلات شما آگاه باشد.
4.گاها علت اختلال جنسي درد و اسپاسم در اندامها است. مي توان رابطه زناشوئي را در وضعيتهاي مختلف امتحان کرد و بهترين وضعيت را انتخاب نمود. گاها زمان رابطه زناشوئي نيز در بر طرف کردن مشکل موجود اهميت دارد.
5.اطلاع خود را درباره عملکرد جنسي افزايش دهيد. خانمهاي مبتلا به اختلالات جنسي براي برانگيختگي جنسي و ارگاسم نياز به زمان طولاني تر و تماسهاي فيزيکي بيشتر و مخصوص دارند. اگر شما دچار آسيب به قدرت شناختي شده ايد، تمرکز در شما مشکل خواهد بود. کم کم بايد ياد بگيريد که چگونه تمرکز حواس خود را تقويت کنيد.
6.از کشيدن سيگار و نوشيدن الکل خودداري کنيد. اين دو ماده ميزان جريان خون در بدن را تغيير داده و ورود جريان خون به دستگاه تناسلي را کم مي کنند. لازمه برانگيختگي جنسي و تغييرات مورد نيار براي فعاليت جنسي، وجود جريان خون خوب در دستگاه تناسلي است.
7.شما بايد منتظر تغييرات احتمالي باشيد. با گذشت زمان ممکن است مشکلات شما نيز بيشتر شوند. وقتي اين تغييرات اتفاق مي افتند شما نبايد وحشت زده شويد. اگر شما بطور هيجاني به اين مشکلات پاسخ دهيد وضعيت بدتر خواهد شد.
8.رژيم غذائي سالم و وزن ايده آل داشته باشيد. اضافه وزن سبب ايجاد فشار خون، بيماري قلبي عروقي و ديابت مي شود که همگي آنها اثرات سوء بر عملکرد جنسي دارند. رژيم غذائي سالم و کاهش وزن کمک زيادي نيز به کنترل ساير علائم ام اس مي کنند.
9.شما بايد حتما از نظر جنسي فعال باشيد. از هر عضوي در بدن استفاده نشود، آن عضو تحليل رفته و کار خود را از دست مي دهد. فعاليت جنسي سبب بهبود عملکرد جنسي مي شود.
10.داروهاي خود را در زمان مناسب مصرف کنيد. مثلا اگر شما براي مثانه بيش فعال دارو مصرف مي کنيد، زمان آنرا به نيم ساعت قبل از رابطه زناشوئي تنظيم کنيد. آن به شما کمک مي کند تا از انقباض مثانه و بي اختياري ادراري در حين رابطه جنسي جلوگيري شود. داروهاي مخصوص خستگي را يک ساعت قبل از رابطه زناشوئي مصرف نمائيد. تعدادي از داروهاي ضد افسردگي سبب کاهش ميل جنسي مي شوند. اگر شما داروي ضد افسردگي مصرف مي کنيد و دچار کاهش ميل جنسي شده ايد، با پزشک خود در ميان بگذاريد. اگر خود شما داروهاي مورد نياز را تزريق مي کنيد، زمان آنرا طوري انتخاب کنيد که اثرات سوء بر عملکرد جنسي نداشته باشد.
تشخيص اختلالات جنسي در خانمهاي مبتلا به ام اس
در شرايط عادي تشخيص اختلالات جنسي در خانمها پيچيده تر از مردان مي باشد و اين موضوع در خانمهائي که مبتلا به ام اس هستند، بيشتر صدق مي کند. براي تشخيص از مجموعه اي از بررسيهاي راديولوژيک، بررسيهاي آزمايشگاهي و بررسي توسط دستگاهاي بخصوص استفاده مي شود. بايد حداکثر سعي را کرد که اولا وجود اختلال جنسي به اثبات برسد و ثانيا دليل و علت آن مشخص شود. درمانهاي اختلالات جنسي در خانمهاي مبتلا به ام اس ابتدا بايد به عوامل مساعد کننده مثل فشارخون و ديابت فکر کرد و آنها را به نحو مناسب درمان نمود. بايد به روابط عاطفي با همسر توجه خاص داشت و مشکلات جانبي زندگي که در عملکرد جنسي دخيل هستند مشخص و به طرز مناسب با آنها برخورد شود. سرانجام مي توان براي درمان اختلالات جنسي ناشي از ام اس از ترکيبي از موارد زير استفاده نمود:[b]
داروهاي خوراکي
داروهاي موضعي
داروهاي تزريقي
استفاده از دستگاه
افزايش آگاهي و اطلاعات
روان درماني
رفتار درماني
فيزيوتراپي
و در صورت لزوم عمل جراحي

مقاله از : دکتر محمدرضا صفری نژاد ( اورولوژیست)

بازنشر از پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده


فایل‌(های) پیوست شده
.jpg  555.jpg (اندازه: 24.61 KB / تعداد دفعات دریافت: 783)
.jpg  2.jpg (اندازه: 24.32 KB / تعداد دفعات دریافت: 198)
.jpg  54435.jpg (اندازه: 25.99 KB / تعداد دفعات دریافت: 202)
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط behnam ، alirezaxxx ، mehdi ، seti ، asaal ، Mahmoud61 ، نرگس ، مسعود بنی ، donya ، فرزانه ، yummy ، باران ، الی ، آرمین ، rayganyhakim ، maili ، Tuba ، pak.seresht ، sattar ، نرگس.ن ، Melorin ، غزل مثبت ، sabab594@yahoo.com ، fariba 68 ، shahramnorozy
ارسال: #4
۱۳۹۱/۹/۲۸, ۰۹:۱۹ عصر
آفلاین
RE: ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
0
0

اغلب بیماران ام اس با مشکلات و اختلالات جنسی دست به گریبان هستند. تحریکات جنسی از بخش هائی از مغز شروع می شود و از طریق شبکه های عصبی که از نخاع می گذرند به ارگانهای هدف پیام ارسال می کنند. حال اگر بیماری ای ,همچون ام اس باعث تخریب این شبکه عصبی شده باشد مشکلاتی ایجاد می شود.البته در همه موارد, اختلالات جنسی به خاطر آسیب شبکه عصبی نیست بلکه دیگر مشکلات ام اس هم بی تقصیر نیست مثل وجود خستگی و گرفتگی عضلات , و مشکلات روحی روانی ناشی از خود بیماری ام اس که به نوعی باعث عدم اعتماد به نفس و عدم سلامت روان لازم برای انجام مراحل جنسی این بیماران می شوددر مطالعات اخیر نشان داده شده است که از زمان تشخیص بیماری ام اس 63% آنها گفته اند که از میزان فعالیت جنسی آنها کاسته شده است.از طرف دیگر آمار دیگری گفته است که 91% مردان بیمار و 73% زنان بیمار , به نوعی از وجود یکی از مشکلات جنسی اظهار نارضایتی کرده اند.
غفلت از این مشکلات باعث بروز مشکلات جدی در زندگی آنها می شود.


مشکلات در زنان:

کم شدن حس ناحیه واژن و کلیتوریس و یا احساس دردهای شدید غیر منتظره در لمس

خشکی واژن

مشکلات در رسیدن به ارگاسم

کم شدن میل جنسیمشکلات مردان:

مشکلات ایجاد نعوظ و حفظ آن

کم شدن حساسیت در آلت

مشکلات ارگاسم و انزال

کم شدن میل جنسیمشکلات ام اس که در مسئله مقاربت دخیل است

- خستگی و ضعف به نوبه خود روی علاقه به انجام مقاربت و مراحل آن اثر دارد

-گرفتگی و اسپاسم عضلات باعث این می شود که نتوانند حالت های دلخواه را در مقاربت بدست بیاورند..
.
- وجود درد در احساس لذت جنسی اختلال ایجاد می کند

- مشکلات دستگاه ادراری و روده ای اختلالاتی ایجاد می کندروشهای درمانیمی توان بنا به ضرورت از داروهائی که برای رفع مشکلات نعوظ استفاده می کنند مثل ویاگرا و هم خانواده آن استفاده کرد. و یا اینکه از داروهائی تزریقی منطقه تناسلی مثل papaverine و phentolamine استفاده کرد.این آخری ها باعث افزایش جریان در گردش خون عروق آلت می شوند. گاهی هم لازم است که دستگاه های کوچکی در اون منطقه گذاشته بشه.
آگهي
خشکی واژن زنها را می توان با استفاده از بعضی مایع ها و ژل ها درمان کرد.دلیلی برای کم استفاده کردن از اونها وجود نداره

این داروها در اکثر داروخانه ها به فروش می رسد و نیاز به نسخه هم ندارند. البته باید این داروها در آب قابل حل باشند و الا مثل وازلین ایجاد مشکل می کننداگر اختلال حس و یا عدم تحریک لازم وجود دارد .
..می توان از دستگاه های تحریک کننده (vibrator) هم برای زنان و هم برای مردان استفاده کرد.اگر گرفتگی و اسپاسم ماهیچه ها وجود دارد پزشک مربوطه می تواند با داروهای لازم مشکل را حل کند. اگر نشت و ریزش ادرار در هنگام مقاربت وجود دارد می توان با استفاده از دارو و یا استفاده از روش گاه به گاه سوند زدن(
intermittent catheterization ) مشکل را حل کرداز طرف دیگر باید به فکر مشکلات روحی روانی این بیماران که در روند زندگی جنسی آنها ایجاد اختلال کرده هم بود.
مثلا
عدم اعتماد به نفس , افسردگی ,اضطراب , عصبانیت , و وجود استرس از وجود یک بیماری مزمن به تنهائی می تواند سلامت روانی زوجین را برای انجام مقاربت بدون اشکال خدشه دار کند. در این موارد بهتره هم با متخصص درمانگر مشکلات جنسی و هم با روانشناس مشورت کردکه حتما مفید خواهد بود
.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط seti ، مامان ، باران ، mehdi ، alirezaxxx ، maili ، Tuba ، sattar ، مونا ، Melorin ، مسعود بنی ، sabab594@yahoo.com
ارسال: #5
۱۳۹۱/۱۰/۳, ۱۰:۳۳ صبح
آفلاین
-
0
0

به چه ها يه سوال دارم آيا ام اس روي خشكي واژن تاتيري داره لطفا منو راهنمايي كنيد No50
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط میتی
ارسال: #6
۱۳۹۱/۱۰/۳, ۱۰:۵۴ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۱۰/۳ ۰۲:۱۳ عصر، توسط mehdi.)
آفلاین
RE: درگیری سمت چپ بدن در ام اس
0
0

البته فاطی عزیز ، ببخشید ، این مسئله رو شما باید در قسمت ام اس و اختلال جنسی می پرسیدید و من هم اشتباه کردم جوابتون دادم

آقا بهنام و قدیمیای سایت به بزرگی خودتون ببخشید No5
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط rayganyhakim ، Melorin
ارسال: #7
۱۳۹۱/۱۰/۴, ۰۱:۳۱ عصر
آفلاین
RE: ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
0
0

تمام چيزهايي كه بالا قيد شده يراي من هم بوجود اومده كاملا حسش كردم با داروهاي مختلف امتحان كردم ولي فرقي نكرده
بعد از هر بار نزديكي به حال خودم و شوهرم گريه مي كنم از درد از لذت نبردن و از هم پاشيدن يه زندگيNo17No17No17
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط rayganyhakim ، میتی
ارسال: #8
۱۳۹۱/۱۰/۲۵, ۰۷:۱۴ عصر
آفلاین
RE: ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
0
0

اختلالات جنسی در مبتلایان به ام‌اس
جام جم آنلاین: (MS مولتیپل‌اسکلروزیس) به علت تصلب نقاط متعدد در سیستم عصبی اتفاق می‌افتد. MS یک بیماری التهابی است که در آن غلاف چربی فیبرهای عصبی (میلین) از بین می‌رود و تخریب می‌شود.
ین بیماری در بالغان جوان و مردان کمتر شیوع دارد. چون این غلاف‌ها در انتقال تحریک عصبی نقش مهمی دارند، وقتی فردی به این بیماری مبتلا می‌شود، تحریک‌ها و پیام‌های عصبی به مغز منتقل نمی‌شود.

مردان معمولا کمتر به این بیماری مبتلا می‌شوند ولی اگر دچار شوند، بیماری‌شان وخیم‌تر است. لازمه عملکرد جنسی سالم، سیستم عصبی سالم است.

تحریک جنسی باید از ناحیه دستگاه تناسلی از طریق فیبرها به مغز منتقل شود ولی وقتی فیبرها تخریب شده باشند، این انتقال یا اصلا صورت نمی‌گیرد یا ناقص انجام می‌شود.

مردان دو نوع نعوظ دارند، رفلکسی یا تماسی که با هر تماس با ناحیه تناسلی، فرمان از نخاع به مغز، از مغز به نخاع و بعد دوباره به ناحیه تناسلی منتقل می‌شود و دیگری نعوظ روانی که ناشی از فانتزی، افکار، مشاهده، خواندن و شنیدن است و پیام‌ها از مغز به پایین و ناحیه تناسلی می‌رود و باعث نعوظ می‌شود.

اما چون در MS غلاف میلین آسیب‌دیده، انتقال تحریک عصبی از بالا به پایین (از مغز به ناحیه تناسلی) و از ناحیه تناسلی به مغز دچار مشکل و نعوظ مختل می‌شود.

علاوه بر این، اختلال جنسی در مردان مبتلا به MS دلایل دیگری نیز دارد. گاهی به‌تدریج در اثر بیماری عضلات دچار اسپاسم و حرکاتشان مختل می‌شود و ناتوانی جسمی و سفتی عضلات روند کارکرد جنسی را مختل می‌کند.

گاهی هم علت بروز اختلال، خستگی‌ها، مشکل در تمرکز حواس، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع و لرزش است.در برخی موارد نیز مشکلات روانی، افسردگی در اثر بیماری، کاهش اعتماد به نفس، روابط عاطفی ضعیف با همسر، از هم پاشیدن خانواده یا حتی داروهایی که بیمار مصرف می‌کند و استفاده از سوند، منشا ایجاد اختلال جنسی است.

اما خبر خوب این که این اختلال‌های جنسی قابل درمان هستند ولی باید ابتدا بررسی‌های دقیقی انجام و عملکرد سه سیستم بدن یعنی عروق، عصبی و هورمونی کاملا بررسی شود.

درمان ابتدا با تجویز دارو شروع می‌شود و برای درمان این اختلال داروهای موثری وجود دارد ولی اگر در بیماری تاثیر چندانی نداشتند، در مرحله بعد از دستگاه خاصی استفاده می‌شود اگر بیمار از این دستگاه هم سودی نبرد، داروی موضعی تزریق می‌شود. اگر علت مشکل بیمار، روانی باشد، رفتار درمانی و روان‌درمانی لازم است. در مراحل پیشرفته، برای بیمار از پروتز استفاده می‌کنیم.

اختلال جنسی خانم‌های مبتلا به MS

MS در خانم‌ها شایع‌تر است. سیستم عصبی انسان طوری آفریده شده که بسرعت پیام عصبی را منتقل کند ولی در مبتلایان به MS این اتفاق نمی‌افتد و 30 تا 80 درصد خانم‌های مبتلا به این بیماری، دچار اختلال‌های جنسی می‌شوند.

مهم‌ترین مشکلاتی که این بیماران پیدا می‌کنند، آسیب یا از بین رفتن حس دستگاه تناسلی، خشکی واژن، به ارگاسم نرسیدن، از بین رفتن میل جنسی و درد هنگام رابطه زناشویی است زیرا این بیماران برانگیختگی جنسی ندارند. گاهی هم بیمار دچار بیش‌فعالی جنسی می‌شود چون مراکز مختلف مغز که عملکرد جنسی‌شان را کنترل می‌کند، تخریب شده و در روز بارها احساس نیاز به برقرار کردن رابطه زناشویی پیدا می‌کنند.

یکی از روش‌های مؤثر برای تشخیص اختلال‌های جنسی بانوان مبتلا به MS، استفاده از دستگاهی به نام ویبراتور کلیتوریس است.

خانم‌های مبتلا به MS معمولا دچار مشکلات ادراری و بی‌اختیاری ادرار نیز هستند. این اختلال هم به مشکلات آنها دامن می‌زند.

علت مشکلات جنسی این بیماران، آسیب سیستم عصبی، عوارض جسمی بیماری مانند خستگی، ضعف، درد، نداشتن حس و مشکلات روانی مانند افسردگی و عوارض داروهایی که مصرف می‌کنند یا سوندی است که به دلیل بی‌اختیاری استفاده می‌‌کنند.

درمان این مشکلات سخت ولی امکان‌پذیر است و به کار گروهی از متخصصان نیاز دارد. این بیماران خود نیز باید به درمان خود کمک کنند و اقدام اول باید این باشد که با همسر خود درمورد مشکلشان صحبت و برای درمان بیماری‌های دیگری که امکان دارد به آنها مبتلا باشند و شرایط را بدتر می‌کنند، اقدام کنند (مثل فشار خون)، حتما در مورد مشکل جنسی‌شان با پزشک مشورت کنند، تمرکز خود را هنگام رابطه زناشویی افزایش دهند و این کار را در حالتی انجام دهند که بدنشان کمتر به علت گرفتگی عضلات، درد بگیرد، هیجان‌ها و ناراحتی‌های خود را کنترل کنند چون باعث بدتر شدن شرایط‌شان می‌شود. اضافه‌وزن نیز اثر سوئی بر عملکرد جنسی دارد و مزید بر علت می‌شود بنابراین این بیماران باید رژیم‌غذایی سالم داشته باشند و وزن خود را به محدوده طبیعی برسانند.

اختلال ادراری بیماران مبتلا به MS

مثانه دو وظیفه اصلی دارد؛ ادرار را در خود ذخیره و ادرار ذخیره شده را تخلیه می‌کند و اختلال ناشی از MS، هم مرحله ذخیره ادرار و هم تخلیه آن را دچار اشکال می‌کند.

در حالت طبیعی ادرار در مثانه قطره‌قطره جمع و مثانه متسع می‌شود و بیمار احساس ادرار پیدا می‌کند. وقتی مقدار ادرار به حدود 300 میلی‌لیتر می‌رسد، احساس ادرار در سیستم عصبی به مغز و از مغز به ناحیه تناسلی منتقل می‌شود ولی بیمار می‌تواند تا رسیدن زمان و مکان مناسب، تخلیه مثانه را به تعویق بیندازد.

در زمان تخلیه، اسفنکتر ادراری باید ریلکس و شل شود تا محتویات مثانه خارج شود ولی در مبتلایان به MS به علت آسیب فیبرهای عصبی، چند اتفاق می‌افتد؛ در فرد عادی به محض این که 60 ـ 50 سی‌سی ادرار در مثانه جمع می‌شود، احساس ادرار به وجود می‌آید ولی می‌توان آن را کنترل کرد ولی بیمار دچار MS به محض جمع شدن این مقدار ادرار باید برای تخلیه آن اقدام کند زیرا این بیماران در تخلیه ادرار مشکل دارند.

برای کسانی که در ذخیره ادرار مشکل و احساس فوریت دارند، داروهای موثر وجود دارد و به آنها کمک می‌کند احساس فوریت، شب ادراری و بی‌اختیاری‌ دفعشان بهبود یابد البته بعضی بیماران مجبور می‌شوند همیشه سوند داشته باشند و این در عملکرد جنسی‌شان تاثیر دارد.

برای کسانی که در ذخیره ادرار مشکل دارند نیز داروهایی وجود دارد که عضلات مثانه را منقبض می‌کند ولی گاهی این بیماران هم لازم است از سوند استفاده کنند.

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد - متخصص کلیه و مجاری ادراری
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط مامان ، maili ، باران ، نرگس ، alirezaxxx ، rayganyhakim ، Melorin ، 1988 ، مسعود بنی
ارسال: #9
۱۳۹۱/۱۰/۳۰, ۰۲:۳۹ عصر
RE: ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
0
0

من ھم این مشکلات رو داشتم و باعث شد از جدابشم ‏
و مشکلاتم دو چندان بشہ ھم فکر بیمارے و دردسراش
ھم تنہایے و استرس و عصبے شدن و این ک ‏
اطرافیان با برخوردشون ک مطلقہ ھستم ‏
بیشتر ناراحتم میکنہ وبرام محدودیت ایجاد کردن درد
مریضے ے طرف حرفو کنایہ ھم ےطرف ‏
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط مامان ، azadenameh ، باران ، مسعود بنی
ارسال: #10
۱۳۹۱/۱۱/۲۲, ۰۲:۰۷ عصر
عود بیماری و رابطه جنسی
0
0

سلام
آیا به نظرتون داشتن رابطه جنسی به تناوب (روتین و در حد معمول) در بیماران ام اس عود و فروکش کننده، تاثیری در بیشتر شدن تعداد دفعات حملات یا شدتشون داره یا نه؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط ~ ساحل ~ ، آرام
ارسال موضوع ارسال پاسخ


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ بازدید: آخرین ارسال
  ام اس و مشکلات حركتی paravar2008 22 17,036 ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ ۱۲:۴۰ صبح
آخرین ارسال: moje dosti
  ام اس و مشکلات شنوایی بابک آرمانی 7 4,615 ۱۳۹۵/۲/۴ ۰۱:۱۶ صبح
آخرین ارسال: تینا
  ام اس و مشکلات مثانه mehdi 44 39,032 ۱۳۹۴/۶/۱۴ ۰۹:۴۵ عصر
آخرین ارسال: گیسو
  بیماری ام اس و نکروز و سیاه شدن سر استخوان ران بدنبال مصرف کورتن donya 5 12,119 ۱۳۹۳/۱۰/۳ ۰۱:۲۱ عصر
آخرین ارسال: غزل
  ام اس و مشکلات بلعیدن و جویدن mehdi 13 14,412 ۱۳۹۲/۷/۲ ۰۴:۰۷ صبح
آخرین ارسال: vahid.m

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

 انتخاب پوسته:

تماس با ماMS Worldبازگشت به بالابایگانیپیوند سایتی RSS